Fodbolden ruller igen i AIF

Fodbold 1. februar 2003 07:00

AALESTRUP: Også i Aalestrup Idrætsforening står fodboldsæsonen for døren. I dag inviterer klubben derfor til standerhejsning og træningsstart for seniorer og ynglinge, og det sker med flere nye trænere ved roret. Jimmy Bartholomæussen, der har været aktiv i Aalestrup i de seneste par år, har overtaget trænerposten efter Lars Wetter, og den nye træner vil i løbet af turneringen få assistance fra Brian Månsson, Aars, der ligesom Jimmy har en fortid som førsteholdsspiller i Aars IF. Brian Månsson er tillige ny spiller i klubben og vil samtidig bistå med klubbens andethold, serie 5. Jens "Bryst" Olesen er valgt som holdleder for førsteholdet, der efter oprykningen i efteråret er klar til at gøre comeback i serie 2. Her kan de se frem til flere spændende lokalopgør mod bl.a. Møldrup-Tostrup og Borup IF, der i år har Lars Wetter som spillende træner. - Vi ser frem til endnu et godt forboldår i AIF og glæder os til at kunne byde såvel gamle som nye spillere velkommen på lørdag, siger formanden for fodboldudvalget, Poul O. Nielsen. Ole Skødt er ny træner for klubbens herreynglingehold. Han er et kendt ansigt i klubben, idet han tidligere har stået i spidsen for herrernes andethold og for dameafdelingen. - Ole har et godt tag på de unge, og vi er glade for, at han vil fortsætter sin trænergerning her i klubben, fortsætter Poul O. Nielsen. Han tilføjer samtidig, at der også arbejdes på at få etableret en dameafdeling. - Vi håber da på, at vi kan få et damehold i gang, men vi skal først finde ud af, om der er grundlag for det, slutter Poul O. Nielsen. ød

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...