Fodboldglade is-bosser

Nordjyske ishockey-direktører måtte sadle om efter alvorlige fodboldskader

NORDJYLLAND:Vinderinstinktet er taget med fra grønsværen til den glatte is, så Nordjyllands to eneste ishockey-direktører, Lennart Bak i Frederikshavn IK og Ole Nielsen i AaB Ishockey, har ikke svært ved at finde de store smil frem, når starten på Isligaen sættes under lup. Placeringer i toppen af rækken for begge nordjyske klubber parret med en øget tilskuerinteresse og fulde huse til lokalslagene glæder de to tidligere fodboldstjerner, men de indrømmer dog gerne, at adrenalinen ikke pumper helt så voldsomt rundt i kroppen på en ishockey-direktør, som på en professionel fodboldspiller. - Jeg savner helt sikkert det kick, der var på grønsværen i min aktive fodboldkarriere, men desværre kunne bentøjet ikke mere efter en banal kropsfinte til træning med AaB's superligatrup 2. juli 2001. Da røg både korsbånd og ledbånd, og jeg har stort set ikke rørt en fodbold siden, siger 31-årige Lennart Bak, der trods alt nåede at lave fem mål i 12 superligakampe for AaB, at spille liga- og UEFA Cup-kampe med AGF samt at få en meget besværlig karriere i italiensk fodbold. Daglige skavanker - Efter almindelige gåture kan jeg hver dag mærke i knæet, at det bliver låst, og lægerne har da også slået fast, at superliga-fodbold kommer jeg aldrig til at spille igen. Derimod håber jeg stadig at kunne trille lidt med på serie-niveau, for mine tanker kredser stadig meget omkring spillet med den runde læderkugle. For 37-årige Ole Nielsen er den aktive karriere på grønsværen også et overstået kapitel, og efter denne sæson med Lindholm IF's førstehold i Kvalifikationsrækken er det også slut med at være træner. Adskillige ankelskader satte for ti år siden en stopper for udfoldelserne med bolden, men forinden nåede han i en alder af blot 18 år at komme på kontrakt i den tyske storklub Hamburger SV, inden turen gik retur til dansk fodbold med Kolding IF i 2. division samt AaB og NB i det nordjyske, før han grundet skaderne gik over som træner. - Først som spillende i Løkken fulgt op i Chang som assistent for Per Westergaard, hvem jeg afløste og blev cheftræner, fortæller Ole Nielsen. Han kan stadig blive noget rystet over at tænke på datoen 27. december 2001, hvor han fik en fyreseddel i FC Nordjylland. - Heldigvis havde man i det daværende Aalborg IK kendskab til, at jeg var fast inventar til klubbens ligakampe, så efter et par triste måneder uden job blev jeg kontaktet af AIK, hvor jeg 1. marts 2002 sprang til som ishockeydirektør. - At vi fra sæsonstarten i år er kommet med under AaB-paraplyen gør mit job endnu mere spændende, og med kontor på AaB's anlæg på Hornevej i Aalborg Øst får jeg nu al den sparring, som der er behov for. To blæksprutter De to nordjyske ishockeydirektører føler sig begge som blæksprutter med lange arbejdsdage. - Dels fordi jobbet nu en gang ikke er et almindeligt kontorarbejde fra 9-16, men også fordi vi har taget ambitionerne fra fodboldbanen med. Og så har vi nok ikke været gode nok til at delegere arbejdet ud på flere hænder, ligesom jobbet meget hurtigt kan komme til at strække sig fra topsponsorater til ligaholdet til microholdets trøjer. - Derfor har jeg også været nødt til at slukke mobiltelefonen, men arbejdsuger på 60-70 timer er alligevel helt almindeligt, siger Lennart Bak. - Så lange arbejdsdage går ud over familien, og sundt er det heller ikke, siger Ole Nielsen, der frem til årsskiftet udover ishockeydirektør-jobbet også er cheftræner i Lindholm IF. Med sin egen fodboldkarriere og en træner-leder uddannelse under DBU lå det lige for, at han skulle leve af at være fodboldtræner, men i stedet sidder han nu på AaB's anlæg med ansvar for den aalborgensiske ishockey. - Jeg ved ikke, om jeg sidder i samme stol om fem år, men det er i hvert fald spændende at arbejde under organisationen i AaB A/S. Og så håber jeg, at kunne bringe min ugentlige arbejdstid ned på et mere normalt leje, siger Ole Nielsen. I FIK forventer Lennart Bak ikke, at han får længere levetid end klubbens cheftræner. Han hedder i øjeblikket Olaf Eller og fortsætter i hvert fald i yderligere to sæsoner, men ishockey-direktøren påpeger, at økonomi og sportslige resultater altid kan vende op og ned på det hele i en klub. Og på det område er der ingen forskel på fodbold og ishockey...