Fødselsdag i vandlinien

Svømning 29. september 2002 08:00

AARS: Svømmeklubben Aars 60 års fødselsdag blev lidt af en vandgang i går. Rigtig mange af gratulanterne foretrak nemlig at hoppe i baljen, da de havde sagt pænt tillykke. Men det var nok også den mest passende måde at fejre den vandglade klub på, der nok havde en 250 gæster på besøg over og under vandlinien, vurderer formand Mogens F. Christensen. Det var mest klubbens almindelige medlemmer, der kom på besøg - børn, forældre og motionister. Aars Svømmeklub lægger vægt på, at almindelige medlemmer er lige så vigtige som elite-svømmerne, der fejrer fødselsdagen senere. To DGI-instruktører var kommet for at lege svømning ind i børnene, så klubbens egne undervisere også kunne holde helt frit Mogens F. Christensen kunne også glæde sig over gaverne, der blandt andet talte en kommende vandrepokal samt en fra byens guldsmed, hvor navnene på de skiftende formænd skal indgraveres. Det bliver dog først, når man har fundet frem til alle navnene, og det bliver nok ikke noget, der overståes på en eftermiddag, lod han forstå. Glædeligt var det også, at en gave, man selv havde givet væk mod passende betaling, vendte tilbage til svømmehallen ganske gratis. - Vi solgte jo et billede, som Per Pallesen havde malet på auktion. Spar Nord købte det for 21.000 kroner, og nu har de givet os det tilbage i anledning af dagen, siger han og peger mod de mursten i cafeteriaet, der nu har værket hængende på sig. Fejringen fortsætter i øvrigt tirsdag, når voksen-holdene starter. Der bliver der et stykke kage og et glas vin i anledning af den runde årsdag.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...