EMNER

Fødselshjælpere hjalp ny borgerforening i gang

Bestyrelsen holdt maratonmøde om planer og struktur for Aalestrup Borgerforening

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Søren Bruhn Sørensen, formand, Aalestrup Borgerforening.

Der var dømt maratonmøde og med indlagte "fødselshjælpere", da bestyrelsen for den ny borgerforening i Aalestrup skulle ideudvikle og lægge planer for strategi og struktur. - Vi begyndte midt på formiddagen med kaffe og rundstykker og sluttede først sidst på eftermiddagen. Vi havde ikke sat nogen sluttid på men havde valgt at blive der, til vi havde drøftet de ting igennem, vi gerne ville, fortæller foreningens næstformand Tom Sørensen. Han betegner maratonmødet som godt og givende - med god hjælp af tre "fødselshjælpere" fra Aalestrup Erhvervsklub - støtteforeningen til byens idrætsforening. Fremtidsplaner Erhvervsklubben har været "fødselshjælper" for den ny borgerforening, og repræsentanterne fra erhvervsklubben gennemførte derfor en "overdagelse" til borgerforeningen. De tre fra Aalestrup Erhvervsklub var folketings- og byrådsmedlem Per Bisgaard, Susanne Pedersen fra 18:21 Taxi og Tom Bendtsen fra XL Byg. - Da de havde fortalt om at starte ny forening og vi havde snakket gode ideer med dem, forlod de mødet og vi fortsatte på på egen hånd. Der blev således lagt planer for fremtiden og vi snakkede om, hvordan vi skal arbejde og organisere os, fortæller Tom Sørensen. Venter på medlemmer - Nu ser vi frem til, at rigtig mange borgere vil melde sig ind i borgerforeningen - og også meget gerne fortælle, hvad de hver især har lyst til og interesse i. Det vil altsammen styrke foreningen, som forhåbentlig kommer til at gøre en forskel for vores by, siger Tom Sørensen. Den ny bestyrelse er i øvrigt allerede i fuld gang med de første projekter. Et af dem er en forenings-hjemmeside, som man allerede nu kan se på adressen www.9620borgerd.dk. og et andet er en såkaldt "bevægelsespark" ved Rosenparken i Aalestrup. Ideen bag projektet er at skabe en bevægelsespark med "fokus på børn, unge og voksnes lyst til at udfordre sig selv fysisk i utraditionelle og smukke omgivelser".