Fødsler i Thy ligger i top
Fødeafdelingen på Sygehus Thy-Mors scorer højest i tilfredshed og kvalitet

Aksel Jensen og Anni Voldsen med deres søn, der kom til verden på Sygehus Thy-Mors juledag. Foto: Ole Iversen
THISTED:- Hende, vi fødte med, hun var der i går igen, så vi lige kunne sige hej.
Aksel Jensen og Anni Volden er glade for den tætte kontakt til jordemødrene på Sygehus Thy-Mors, der er helt i top i Danmark, når det handler om fødsler, skriver Thisted Dagblad søndag.
Tidsskriftet Dagens Medicin har fornylig offentliggjort en undersøgelse, der placerer Sygehus Thy-Mors på en samlet førsteplads blandt landets 16 specialiserede fødeafdelinger.
- Særligt den høje patienttilfredshed sikrer afdelingen de afgørende point, da både Hjørring Sygehus og Regionssygehuset Randers scorer væsentligt lavere, skriver Dagens Medicin.
Og tilfredse er Aksel Jensen og Anni Volden, der lige er blevet forældre for første gang. Kun tre dage gammel ligger Hjalte på patienthotellets seng og får det unge pars fulde opmærksomhed.
Aksel Jensen og Anni Volden var ikke i tvivl om, at de ville tage til Thisted, når hun skulle føde, selv om de bor i Klim, næsten midtvejs mellem Thisted og Aalborg.
- Vi har lagt meget vægt på, at vi har hørt så meget godt om Thisted - fra venner og familie, siger Aksel Jensen.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.