Først Indien - siden Ukraine - nu Tyskland

Bokselandskamp ved Spartas jubilæum i helt nye klæder

Jens Jørgen Voldby må tage imod tyskere, efter at det først var indere og så ukrainere, der stod på programmet.Foto: Lars Pauli

Jens Jørgen Voldby må tage imod tyskere, efter at det først var indere og så ukrainere, der stod på programmet.Foto: Lars Pauli

AALBORG:En bokselandskamp mod Indien som markering af IK Sparta’s 75 års jubilæum skulle på lørdag have været det sportslige højdepunkt i den aalborgensiske bokseklubs historie. Det ville Sparta nemlig godt skyde 40.000 kr. i, for det ville være et både spændende og eksotisk indslag med en rigtig stærk boksenation på plakaten. Men så meddelte Danmarks Bokse-Union, at det kunne alligevel ikke blive til noget. Inderne forlangte for mange penge. I al hast fik landstræner Eigil Jørgensen arrangeret en landskamp mod Ukraine i stedet, og det sagde Sparta-formand Jens Jørgen Voldby så ok til. Men fire dage før landskampen meddeler unionsformand Benny Jørgensen så, at Ukraine heller ikke kommer. Et nyt pengespørgsmål, kombineret med visa-problemer, skulle ligge bag det afbud. Våd klud i ansigtet I stedet tilbyder Benny Jørgensen så, at man kan hente Tyskland op til Aalborg til en landskamp. - Det var som at få en våd klud i ansigtet, siger Jens Jørgen Voldby. - Vi har 100.000 kr. ude på arrangementet, og der er for længst aftalt leje af Europahallen, der er trykt plakater med Ukraines navn på, som ikke kan ændres, specielle trøjer er under fremstilling, og billetterne var i trykken. Dem har jeg i sidste øjeblik fået ændret, så der i stedet for ”Danmark-Ukraine” nu blot står ”Bokselandskamp” på. Jens Jørgen Voldby er mildest talt ikke imponeret af sagens forløb og den håndtering, hans egen unionsledelse har lagt for dagen. - Jeg synes, det er ydmygende og pinligt, ikke kun for mig og vores klub, men også for vores idræt, at vi nu skal rundt til involverede partnere og beklage, at vi igen har ændret det hele. - Og ærlig talt. Da jeg blev ringet op af Benny Jørgensen, måtte jeg lige have en tænkepause for overhovedet at overveje, om vi skulle sige ja til det her. Det krævede en snak med den øvrige bestyrelse. - Men vi har altså valgt at køre videre, for jeg har jo også brugt tid og penge på at hente fire slovenske boksere til nogle af vore egne folk, som også skal i ringen i forbindelse med landskampen. Firet på økonomiske krav Danmarks Bokse-Union har tilbudt Sparta at betale de ekstraudgifter, klubben mod dokumenterede regninger kan lægge frem. Og unionen har nu også firet på sine økonomiske krav over for Sparta - Men det handler jo ikke kun om penge. Vi får et underskud, selv om vi får indtægterne fra billetsalg og program, skønner Sparta-formanden. - Det er hele den amatøragtige facon, det her kører på, siger han. - DABU har ikke været omhyggelig nok. Jeg er ikke i tvivl om, at de også har haft store vanskeligheder, men det her er ikke godt nok. Han har nu forlangt, at Benny Jørgensen på skrift garanterer, at det er det tyske landshold, der kommer, og ikke et talenthold eller et distriktshold, der stiller op på lørdag. Og den garanti har Aalborg-klubben fået. Og så trækker Sparta-ledelsen ellers i arbejdstøjet endnu en gang. Men lørdag eftermiddag skifter de til festtøjet, for da markerer man i klubbens lokaler på Mølle Plads officielt 75 års jubilæet – inden man fortsætter til de sportslige aktiviteter i Europahallen om aftenen.