Først matematik, så AaB

Eleverne i 4. klasserne på Stolpedalskolen fik et kig bag guldkulisserne.

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Et billede lige til scrapbogen. 22. maj 2008 mødte drengene fra Stolpedalskolen AaB's guldhold.

Det var ikke nemt at være lærer for 4. klasserne på Stolpedalskolen i de første timer i går. For drengene vidste, at klokken 11 skulle de ud på AaB's anlæg på Hornevej og møde deres idoler, guldholdet, og selvfølgelig deres gamle klasselærer, Jacob Larsen, som var den direkte anledning til besøget. Han startede som lærer i august sidste år, men da AaB's sportsdirektør tilbød ham et job som træner for klubbens ynglingehold, kunne han ikke sige nej og sagde sin stilling op på Stolpedalskolen 1. februar i år. - Jeg ringede og lavede lidt afpresning mod Lynge Jakobsen og fik ham til at love, at når han nu havde taget drengenes lærer, så måtte han også få drengene ud og se AaB træne, siger skoleleder Vibeke Verwohlt. Jacob Larsen, der selv har spillet 29 kampe for AaB og var i truppen fra 1999 til 2002, var glad for at se sine elever igen. - Jeg havde en rigtig god klasse, og jeg var da også ked af at forlade dem, fordi jeg kun nåede at have dem i et halvt år, men jeg kunne ikke afslå tilbuddet fra AaB, fordi fodbold er det, jeg brænder allermest for, fortæller Jacob Larsen, der måtte stoppe sin aktive karriere på grund af skader. AaB'ere roder også Før drengene kom helt tæt på idolerne, fik de en rundvisning med John Laden Jensen, der nok er en af dem, der ved mest om AaB. - Her har vi vores mestervæg, men vi har et problem, for der er ikke plads til et billede af vores nye danske mestre, så Lynge (Jakobsen, red.) er nødt til at lave en udbygning, for at få plads til de nye danske mestre, fortalte John Laden Jensen. Han viste derefter de nysgerrige og naturligt kåde 10-11-årige drenge op til spillernes private gang på førstesalen i klubhuset. Her kunne drengene se, at rod på værelserne ikke er forbeholdt drenge og til synlig morskab for nogle af dem, kunne de også se nogle forholdsvis letpåklædte kvinder hænge på plakater i et spillerværelse tilhørende nogle af de yngste spillere i truppen. Herefter gik det over til administrationsbygningen, hvor John Laden Jensen viste nogle af klubbens fornemste pokaler og gaver frem. - Prøv at se den der, den får vi overrakt i ti gange så stor størrelse på lørdag, fortalte Lynge Jakobsen, der lige stak hovedet forbi. Det var en miniatureudgave af DM-trofæet fra 1999, han pegede på. Uden for var AaB's guldhold i fuld sving med træningen. Drengene fra 4. klasse holdt sig bag banden, som deres lærer formanede dem om. Flere gange. Men det er svært at holde drenge tilbage, når græsset er grønt og idolerne spiller lige foran næsen på én. Bræmer fan af Jimmy Nielsen Endelig oprandt øjeblikket. Spillerne strakte kroppens muskler igennem, og så var de klar til fællesbillede og autografskrivning. - Kom nu, drenge, lad os høre jer, sagde Kasper Risgård til de måske lidt benovede fans. Han husker selv, hvordan han som dreng havde idoler og ligeledes, hvordan han i 1999 stod på stadion og så AaB spille 3-3 mod Lyngby i den kamp, der sikrede Ståle Solbakken & Co. det danske mesterskab. Dengang var drengenes tidligere lærer, Jacob Larsen, i øvrigt med i truppen, men dog uden den store andel i mesterskabet, som han selv siger. Ikke overraskende var det Kasper Risgård, som scorede det afgørende mål i kampen mod Brøndby forleden, AaB's målkonge Jeppe Curth og den tilbagevendte helt, Simon Bræmer, der var de mest yndede mål for autografjægerne. - Jeg holdt selv med AaB, da jeg gik i 4. klasse, og mit idol dengang var faktisk Jimmy Nielsen (AaB's tidligere målmand, red.). Da jeg så kom til at spille sammen med ham, var det ret stort for mig og noget pudsigt, husker Simon Bræmer, der måske i fremtiden kommer til at spille sammen med en af drengene fra Stolpedalskolen.