Første officielle slag på ny golfbane

De sidste træer er så småt ved at blive plantet, boldautomaten på Driving Range er blevet installeret og green-keeperen har lagt sidste hånd på fairways. Jo, alt skulle være på plads til den officielle indvielse af Aars Golfbane 21. maj.

Aars Golfbane bliver officielt indviet 21. maj. Arkivfoto

Aars Golfbane bliver officielt indviet 21. maj. Arkivfoto

Planerne om golf-faciliteter i Aars begyndte i 2002. I september sidste år så Aars Golfklub dagens lys for første gang, og nu er den helt nye 18-hullers bane så klar. Og det nye golfanlæg har i høj grad sin berettigelse. Aars Golfklub oplever en massiv tilgang af medlemmer, og der mødte således over 50 spillere op til sæsonens første træning. Golfbanen bliver officielt indviet af borgmester Knud Kristensen (K), der får æren af at slå det første slag. Herefter slår baneudvalget formand og banens arkitekt de to næste indvielsesslag. Men udover de officielle indslag med standerhejsning og taler, så vil der være rundvisning i klubbens faciliteter samt en åbningsmatch for klubbens gæster og medlemmer. Alle interesserede er inviteret til indvielsen, for at gøre dagen så festlig som muligt. Og selvom golfbanen naturligvis primært er for golfklubbens medlemmer, så er green-fee gæster også meget velkomne til at gå de 18 huller. Golfbanens par er 72, hvoraf der er fire par fem huller. Men udover 18-hullers banen, så rummer golfanlægget også en kortbane på ni huller samt en Driving Range.