Første slag på de 18 huller

Golfspillerne i Løgstør fik endelig lov at afprøve den nye bane

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Med 88 deltagere i matchen opstod der hurtigt kø ved nogle af hullerne.

LØGSTØR:Selv om hovedparten af Løgstør Golf Klubs medlemmer er vant til fjordudsigt, så nød de alligevel i fulde drag det ganske særlige kig, de i går fik til vandet, set hen over den nye golfbanes grønne græs. I går blev klubbens medlemmer nemlig for første gang sluppet løs på den nye 18 hullers bane. En dag, der var ventet med spænding, for hvordan ville den mon egentlig opleves? - Det er en skøn bane, men lidt svær, mente Anni Mortensen, Ranum, da hun var nået cirka halvvejs igennem. - En fantastisk bane, fastslog Johnny Larsen, der i øvrigt er næstformand i klubben. - Den er svær. Der er hele 68 bunkere, og jeg har tæsket i nogle af dem i dag, indrømmede Erik ”Smalle” Jensen. Alle de tre har i øvrigt tidligere spillet i Han Herrede Golfklub. Erik Jensen fortsætter indtil videre begge steder, men ellers har Fjerritslev-klubben måttet sige farvel til op mod 100 spillere i forbindelse med åbningen af Løgstør Golf Klub. - Det er lidt synd, men når man bor her i byen, vil man selvfølgelig hellere spille i Løgstør, siger Erik Jensen. 88 medlemmer deltog i åbningsmatchen i går. Deriblandt selvfølgelig også klubbens formand Lars Erik Bengtsson, der havde glædet sig som en lille dreng glæder sig til juleaften. - Nu er vi i gang efter tre et halvt års arbejde. Det er lækkert at se resultatet. Banen er perfekt. Det er i orden, at der er lidt udfordringer i den, mener han. Han glæder sig også over, at klubben allerede har cirka 250 medlemmer. Heraf er omkring 50 ungdomsmedlemmer. - Her er det en fordel, at vi ligger så tæt ved byen. De unge kan cykle herud og have deres golftaske stående i et aflåst skab i klubben, siger Lars Erik Bengtsson. Også blandt de ældre medlemmer er der godt gang i træningen. Et skolehold er fuldt besat, og på det næste, der starter 29. maj, er der kun få ledige pladser tilbage. Selv om de nye 18 huller altså står for skud fra nu af, så holdes den officielle indvielse af golfbanen først til efteråret, hvor græsset er groet noget bedre til.