Rold

Første store opgave løst

230 mountainbikes knoklede rundt i Rold Skov det meste af søndagen. Den nystiftede, lokale klub Rold Skov MTB Klub var arrangør af anden afdeling af Shark-Cup.

Selvom det ikke blev til en topplacering til Rold Skov MTB Klub i denne omgang, så glæder klubbens formand, Brian Larsen, sig over de resultatet, der blev nået i kulissen, og som ruster klubben til nye udfordringer som arrangør. Arkivfoto: Torben Hansen

Selvom det ikke blev til en topplacering til Rold Skov MTB Klub i denne omgang, så glæder klubbens formand, Brian Larsen, sig over de resultatet, der blev nået i kulissen, og som ruster klubben til nye udfordringer som arrangør. Arkivfoto: Torben Hansen

Klubbens formand, Brian Larsen, var rigtig godt tilfreds med afviklingen af den nye klubs første store opgave. - Det gik rigtig, rigtig godt. Der er selvfølgelig altid nogle startvanskeligheder, men jeg tror ikke, at deltagerne lagde mærke til det, siger Brian Larsen. - Vi fik øvet os på den interne kommunikation under sådan en stor begivenhed. Hvem er det lige, der gør hvad og har man nu fået sagt til alle de andre, hvad der skal ske og ting af den karakter, siger Brian Larsen.