EMNER

Fokus på adhd i Rebild

ADHD-foreningens rejsehold gør holdt i Støvring i den kommende uge

En bus fyldt med aktiviteter og hjælpemidler, temamøder om ADHD samt informationsbesøg på skoler om ADHD er, hvad ADHD-foreningens rejsehold blandt andet kan tilbyde, når den besøger Rebild Kommune fra 24. - 28. oktober. ADHD-bussen besøger Rebild som et led i en informations- og aktivitetskampagne, der strækker sig hen over efteråret. Målet er at sætte fokus på ADHD og fortælle fagpersoner, forældre, børn, unge og andre borgere mere om, hvad ADHD er, og hvad det vil sige at have det. I Rebild vil der blive afholdt "Åben bus" hvor alle kan besøge bussen. Anders Norup, formand for Børne og Ungdomsudvalget i Rebild Kommune, vil åbne bussen. Herefter er det muligt at prøve koncentrations-boksen, få en snak om ADHD samt afprøve hjælpemidler til både voksne og børn med ADHD. "Åben bus" finder sted torsdag 27. oktober kl. 15-18, hvor ADHD-bussen holder ved parkeringspladsen ved Støvring Rådhus og bibliotek. I løbet af ugen vil der også blive afholdt 7 temamøder om ADHD. Målgrupperne varierer fra temamøde til temamøde eksempelvis er der temamøde for lærere, pædagoger, politikere, forældre og sagsbehandlere. Det er TrygFonden, der har finansieret projektet, og samarbejdet mellem ADHD-foreningen og Rebild Kommune har muliggjort besøget. Kampagnen og bussen besøger 6 kommuner i Danmark, og Rebild Kommune er en af disse.