Fokus på fodbolden

FC Hjørrings træner klar til at bidrage til "festen"

Jens Peter Hansen på hårdt arbejde for at redde Hjørring som divisionsklub.Arkivfoto

Jens Peter Hansen på hårdt arbejde for at redde Hjørring som divisionsklub.Arkivfoto

HJØRRING:FC Hjørrings cheftræner for holdet i 2. division Jens Peter Hansen holdt sig bevidst væk fra mødet, da Hjørring Idrætsforening forleden holdt krisemøde om klubbens økonomi - en krise, der formodentlig munder ud i et underskud på mere end en halv million kroner i dette rengskabår og som naturligt nok også smitter af på overbygningen FC Hjørrings økonomi. - Jeg har kontrakt med FC Hjørring til den 31. december 2009, og det forholder jeg mig umiddelbart til. - Selvfølgelig har jeg ligesom spillerne fået at vide, at en lønnedgang kan blive nødvendig, og så må vi jo stå sammen som et hold i den situation også. - Vi er jo alle i samme båd, og så må jeg også bidrage til "festen", konstaterer Jens Peter Hansen. Han understreger, at der ikke er kommet et egentligt udspil fra FC Hjørrings ledelse, og at intet derfor er aftalt. - Jeg har valgt at sige, at så længe der kommer spillere til træning, så fokuserer jeg på det sportslige - på fodbolden og på at opfylde min, spillernes og ikke mindst klubbens ambition om at redde livet som divisionsklub, siger Jens Peter Hansen. Ny situation Han erkender, at det kan blive en ny situation, hvis FC Hjørring rykker ned. - Vi ved naturligvis, at det kan komme, men foreløbig fokuserer vi på det positive, på fodbolden. så må vi se til sommerferien, hvor vi står til den tid. Så er klubben jo i en ny situation, og så må vi tage den til den tid, lyder det med stoisk ro i stemmen fra Jens Peter Hansen, der altså indtil videre sammen med sine spillere arbejder knaldhårdt på at skrabe point nok sammen til overlevelse som divisionsklub.