Forældre i klubben

Løkken 18. september 2002 08:00

Løkken Juniorklub inviterer elever og forældre til informationsmøde og generalforsamling fredag 20. september på Løkken Centralskole. Det er klubbens første, ordinære generalforsamling, idet klubben kun er ét år gammel. Den nuværende bestyrelse består af Elinor Nielsen, Birgitte Kjærsgaard og Peer Kristensen. Alle er på valg hvert år, og på generalforsamlingen vælges også, hvem der skal være formand, næstformand og ordinært bestyrelsesmedlem. Desuden skal der vælges en suppleant og to revisorer samt en revisorsuppleant. Nuværende formand, Elinor Nielsen, vil på aftenen aflægge beretning om klubbens arbejde i det forløbne år og fortælle lidt om, hvad det kommende års arbejde består i. Bestyrelsen skal bl.a. sørge for, at der altid er to vagter på mødeaftenen, som er hver fredag. Vagterne skal også sælge sodavand til de unge, føre protokol og sørge for, at der bliver ryddet op. På generalforsamlingen modtages også gerne forslag til aktivitetsprogrammet, og er der nye ideer, er de hjerteligt velkomne. Det er kun elever fra Løkken Skoles skoledistrikt, der kan være medlem, og man skal være mellem 11 og 16 år.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...