Forældre ikke spurgt ved valg af skoleleder
Hjørring Kommune har behandlet ansættelse af to skolecenterledere vidt forskelligt. På Tårs Skolecenter fik man en forvaltningschef, der kom i overskud
HJØRRING: I Hjørring Kommune er der netop begyndt to nye skolecenterledere. Men de er valgt til jobbet på to meget forskellige måder.
På Lundergårdskolen i Hjørring har man været igennem en flere måneder lang proces med eksternt rekrutteringsfirma, inddragelse af med-udvalg, skolebestyrelse og samtaler med ansøgere.
På Tårs Skolecenter har man som ny skolecenterleder netop fået kommunens fritids- og kulturchef - uden at hverken lærere eller forældre er blevet hørt.
- Vi synes ikke, at det er den rigtige procedure, siger Flemming Jensen, som er formand for Tårs Skolecenters skolebestyrelse.
Han fortsætter:
- Jeg har tidligere været med til at ansætte en skolecenterleder, og det var et kæmpe maskineri med eksterne konsulenter. Men her fik vi bare besked fra forvaltningen, at nu fik vi ham. Og så er det ham vi tager, men jeg synes ikke, det er specielt demokratisk.
Det er kommunens økonomiudvalg, der står for ansættelse af ledere i kommunen.
Borgmester Arne Boelt (S) forklarer, hvorfor de to ansættelsesprocedurer er så forskellige:
- Det skyldes, at vi er gået i gang med udmøntningen af de besparelser, der skal være på budgettet for 2013, og derved fik vi en leder i overskud. Det er i kommunen som i andre virksomheder, at vi kan flytte rundt med en leder i systemet, hvis vi mener, han kan bestride det nye job.
Skolebestyrelsesformanden i Tårs siger:
- Det er klart, at vi byder den nye leder velkommen. Han kan jo ikke gøre for det, men vi ville da gerne have haft en samtale med ham og hørt hans visioner for Tårs Skole. Vi synes ikke, at det er i orden, den måde ansættelsen har fundet sted på.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.