Forening skal styrke kulturlivet

PANDRUP:Den nye forening Kulturelt Forum for Pandrup Kommune ser dagens lys, når der holdes stiftende generalforsamling tirsdag 4. februar på Bredgade 39 i Pandrup. Foreningens formål er at udvikle og synliggøre kunst og kultur i kommunen ved at arbejde for at få tilført økonomiske midler til almene kulturelle formål samt ved at tage initiativ til samarbejde om kulturelle begivenheder, oplyser styregruppen for kulturdagene i Pandrup Kommune, som har indkaldt til den stiftende generalforsamling. Initiativtagerne er blevet opmærksom på, at der er mulighed for at formidle visse tipsmidler til kulturelle aktiviteter, og det ser ud til, at den mulighed kommer til at udgøre en væsentlig del af foreningens indtægtskilder. Men man håber også at kunne rejse penge andre steder fra for at opfylde foreningens formål. Styregruppen for Kulturdagene inviterer enkeltpersoner, virksomheder og foreninger med interesse for kulturlivet til at deltage i generalforsamlingen.