Brovst

Formandsskifte i Klub 90

ÆLDREPRES:Formanden for Klub 90, Lissy Larsen stiller ikke op til genvalg i klubbens bestyrelse. Det fremgik af klubbens generalforsamling. Klubben har den seneste tid haft en mindre medlemsnedgang. Men ifølge klubbens formand er faldende medlemstal - også i Skovgårdklubben - kendsgerninger i alle seniorklubber i Brovst Kommune. Der er dog endnu basis for at fortsætte arbejdet i Klub 90, da Niels Kyndi og Knud Møller Madsen er kandidater til den fremtidige bestyrelse. Klub 90 arrangerer månedlige middagsspisninger, gymnastik, folkedans, kortspil, andre former for spil og socialt samvær, i Skovsgård Hallen. Desuden arrangerede Klub 90 i sommers fællesturer sammen med Skovsgård Pensionistforening og Mandagsklubben i Halvrimmen - og med ålespisning bagefter. Mums. jk