Aalborg

Fornuftig sæson for AIK Vejgaard

Formand tror på oprykninger næste sæson

AIK Vejgaard er tilfredse med den forløbne sæson.

AIK Vejgaard er tilfredse med den forløbne sæson.

Den for nyligt afsluttede sæson i håndbold endte fornuftigt for Aik Vejgaard. Det blev til fine placeringer for næsten alle seniorholdene, desværre med en enkelt nedrykning. Da sæsonen begyndte var der håb om, at det ville blive til et par oprykninger, måske endda tre, men det blev desværre kun til en enkelt. Formand, Henrik Bertelsen, er dog sikker på, at de manglende oprykninger nok skal komme. På den nyligt afholdte generalforsamling rettede klubben en stor tak til trænere, frivillige og ledere for indsatsen i sæsonen. Uden disse mennesker var det ikke muligt at kunne køre en klub som Aik Vejgaard. På ungdomstiden har det også været en rigtig god sæson. Der er blevet lavet en masse flotte resultater på holdene, og et rigtig stort stykke arbejde fra alle spillere og trænere. Klubben har en del hold, der skal ud og spille kredsmesterskaber, og to hold, der er i kredscup finalen. Samtidig har endnu flere unge mennesker har fundet vej til klubben, og det har medført flere tilmeldte hold end nogensinde før. Klubbens store drøm om inden for en overskuelig fremtid at få en ny hal i Vejgaard, lever stadig i bedste velgående. En sådan hal skulle selvfølgelig ikke kun bruges til håndbold, men af alle andre der kunne have glæde af en sådan. Det kunne være sig andre klubber, men også skolerne i området i skoletiden, og andre der mangler haltid/steder i formiddagstimerne, evt. vores bydels ældre borgere. De kan jo ikke alle sammen være i Omnihuset. Ved generalforsamlingen var der genvalg til alle i Aik bestyrelsen, og det samme var der i klubbens forskellige udvalg. Så det var en glad og stolt formand der efter kun tre kvarters generalforsamling, kunne sige tak for god ro og orden.

Forsiden