Forstærkning i gips

Karina Jespersens sæson i Fox Team Nord måske allerede slut

FREDERIKSHAVN:Uheldene vil tilsyneladende ingen ende tage for Fox Team Nords bundhold i kvindernes HåndboldLiga. Den 27-årige bagspiller og tidligere landsholdsspiller, Karina Jespersen, der blev hentet til klubben som forstærkning og fik debut mod Slagelse FH 21. januar, er efter blot fem ligakampe sat udenfor i værste fald i resten af sæsonen. - Under træning har jeg brækket en knogle i højre hånd, og i første omgang skal jeg beholde gipsen på i fire-fem uger, siger en trist og ærgerlig Fox-skytte. - I næste uge skal jeg til kontrol med hånden på Aalborg Sygehus, for helt at få klaring over, hvornår jeg igen kan genoptage håndbolden. Mit håb er, at jeg kan nå at spille med i grundspillets to sidste kampe ude mod Sønderjyske HK21. marts og hjemme mod Kolding IF 28. marts, samt forhåbentlig i efterfølgende kvalifikationskampe til næste sæsons liga. - Jeg ville så gerne kunne bidrage med meget mere i Fox Team Nord, hvor jeg allerede befinder mig rigtig godt, så det er pokkers ærgerligt at blive langtidsskadet efter blot fem kampe. - Det var naturligvis svært at komme midt i sæsonen til en ny klub, men jeg har fået et positivt indtryk af både de øvrige spillere og af klubbens ledelse, siger Karina Jespersen. - Fremtidsplanerne i Fox Team Nord med den kommende Arena Nord ser spændende ud, og jeg vil meget gerne være med også i næste sæson i klubben. - Og en tur ned i 1. division afskrækker mig ikke. Faktisk ser jeg det som en stor og interessant udfordring at være med til at spille klubbens op i ligaen igen, hvis ikke det lykkes at redde skansen, siger den uheldige bagspiller. For en anden markant bagspiller, Ingrid Hrckova, ser det knap så slemt ud, selv om hun næppe bliver klar til søndagens bundopgør mod SK Århus. En scanning af hendes beskadigede knæ fra i lørdags, hvor hun måtte udgå efter fire minutters spil mod Horsens HK, har vist, at der intet er galt med hverken korsbånd eller menisken. Den elegante slovak håber at være klar til opgøret 25. februar ude mod FCK Håndbold.