Fortsæt betaling

EFTERLØN:Efterlønsreformen har aldrig været vores kop te. For den forringer vores medlemmers mulighed for selv at bestemme, hvornår de tjekker ud fra et langt arbejdsliv. Men selv efter ændringerne er efterlønsordningen attraktiv for de fleste af vores medlemmer. Om du vil betale til efterløn eller ej er naturligvis dit valg. Det kan virke tillokkende at få udbetalt et stort skattefrit beløb til forbrug. Her er et par af årsagerne til, at LO anbefaler, at du fortsætter med at indbetale til efterløn. 1. Nu bør overveje, om du tror på, at du kan have et aktivt arbejdsliv frem til du er helt op mod 70 år, som bliver pensionsalderen for en person der er omkring de 40 år i dag. 2. Tænker du i økonomisk gevinst, bør du overveje, hvad der er bedst for dig. Forbliver du i ordningen, sikrer du dig bl.a. ret til at hæve en skattefri præmie. 3. Seniorjob er en ordning for medlemmer, der mister retten til dagpenge på et tidspunkt, hvor de har 5 år eller mindre til, at de når efterlønsalderen. Din kommune er forpligtet til at finde et fuldtidsjob (til fuldtidsforsikrede) og et deltidsjob (til deltidsforsikrede medlemmer. Løn - og arbejdsvilkår skal være overenskomstmæssige, eller de for tilsvarende arbejde sædvanligt gældende. Betaler du ikke til efterlønsordningen mister du altså også denne sikring. LO Danmark har lavet en oversigt over de økonomiske konsekvenser af at melde sig ud af efterlønsordningen. Prøv at tjekke hjemmesiden: www.lo.dk Banker og sparekasser indkalder med stor ivrighed til orienteringsmøder om efterlønsreformen. LO tilråder at medlemmerne bliver i efterlønsordninger. Men man må selv tage stilling. Og inden du skal tage endelige stilling, vil jeg stærkt anbefale at kontakte din a-kassen i den egen fagforening. Det tusindvis allerede gjort og jeg tror at det kan betale sig.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.