Fodbold

Fortuna Hjørring uden cheftræner

Eli Landsem rejser hjem til chefjob på idrætsgymnasium i Oslo

HJØRRING:Fodboldklubben Fortuna Hjørring står uden cheftræner med omkring to måneder til starten på den nye sæson. Det står klart, efter at klubbens frontfigur siden 1. januar 2004, norske Eli Landsem, har besluttet at forlade klubben til fordel for et chefjob på Norges Toppidrettsgymnas i Oslo. Her får hun ansvaret for idrætsgymnasiets fodboldlinje, der samler hovedparten af Norges største talenter blandt piger og drenge i alderen 15-19 år. - Det var en virkelig vanskelig beslutning. Fortuna Hjørring har været en kanongod klub at være i. Samtidig har klubben et godt hold på vej med mange dygtige, unge spillere, så det var fristende at fortsætte, fortæller Eli Landsem, som endda forsøgte at få arrangeret det sådan, at hun kunne vente med at starte i sit nye job til slutningen af november. Det havde givet hende yderligere en halvsæson i Hjørring-klubben. - Men der stod for mange i kø til jobbet, siger 43-årige Eli Landsem, som ærgrer sig over, at hun aldrig nåede at vinde en titel med sin danske klub og få opfyldt ambitionen om at prøve kræfter med europæisk klubfodbold. - Hvis vi havde kvalificeret os til at spille i UEFA Women's Cup, så vil jeg ikke afvise, at min beslutning var blevet en anden. Omvendt synes jeg heller ikke, man kan forlange, at holdet kunne præstere mere, end det har gjort, konstaterer Eli Landsem, som kan se tilbage på to DM-sølvmedaljer og en tabt pokalfinale under sit ophold i Danmark. I alle tre tilfælde overgået af Brøndby. Til gengæld er det en fjer i hatten på den sympatiske nordmand, at Fortuna Hjørring aldrig tabte en hjemmekamp i hendes regeringstid. I klubben begræder man da også hendes farvel. - Jeg har været 40 år i fodbold, og jeg har aldrig tidligere været udsat for en træner, som ingen har klaget over. Eli Landsem er på alle måder virkelig velkvalificeret, noterer klubbens manager, John Robert Larsen, som nu skal på overarbejde for at finde en kvalificeret afløser til cheftrænerposten, inden klubbens spillere samles 11. juli for at starte forberedelserne til den nye sæson, som starter 6. august. Det står allerede nu fast, at Fortuna Hjørring fortsat ønsker en fuldtidsansat cheftræner. Netop den kendsgerning styrker John Robert Larsens tro på, at missionen lykkes, fordi jobbet derfor vil appellere til flere kandidater. - Det må være enhver træners drøm at kunne leve af jobbet, og det kan man af det her, garanterer han. Eli Landsem er overbevist om, at det bliver let at sælge jobbet i Hjørring-klubben. - Klubben har ikke kun en kanontrup. Fortuna Hjørring er også den kvindefodboldklub i verden med det største potentiale, fordi den har så unikt et økonomisk fundament, noterer hun med henvisning til den årlige ungdomsturnering Dana Cup, som hvert år akkumulerer et millionoverskud.