Fortuna sigter på Europa-tronen

Solid 3-1 gevinst mod svagt Arsenal-mandskab

Fortuna Hjørring Arsenal Ladies FC 3-1 Fodbold, UEFA Women's Cup-semifinale HJØRRING: Klubben har læssevis af danske og nordiske titler på visitkortet. Og det skal også gå meget galt, hvis ikke Fortuna Hjørrings danske mestre i kvindefodbold senere på sæsonen skriver fodboldhistorie ved som det første danske hold nogensinde at kvalificere sig til finalen i en europæisk klubturnering. Det bør være konklusionen efter lørdagens overbevisende 3-1 sejr hjemme over et skuffende tandløst Arsenal-mandskab, som viste sig kun at have løst krudt i våbendepotet. I hvert fald kunne "The Gunners" slet ikke leve op til klubbens hæderkronede navn i den første semifinale i UEFA Women's Cup - kvindernes modstykke til mændenes Chamipns League. Havde det ikke været for en dansk foræring, som Angela Banks omsatte til 3-1 reduceringen kort efter Christina Bondes flotte hovedstødsmål til 3-0, så havde det været svært at få øje på spændingen før returopgøret 27. april i London. - Det var et utroligt vigtigt mål, som betyder, at vi i allerhøjeste grad lever før returkampen. Det er slet ikke slut med vores chancer. Vi skal bare vinde 2-0, og den her slags kampe er altid meget vanskeligere at spille på udebane, fastslog Arsenals assistenttræner, Fred Donolly, og takkede for rutinerede Hanne Sands forsvarskoks i det 68. minut. - Selvfølgelig havde 3-0 været et bedre udgangspunkt for os før kampen i London, så det er klart, at målet til 3-1 ærgrer mig. Men jeg vil hellere fokusere på de positive ting. Spillerne imponerede mig med deres indsats, og jeg er meget stolte over dem, noterede Fortunas cheftræner, Steen Refsgaard, i minutterne efter klubbens største resultat til dato. Fortuna-dominans Det var iøjnefaldende, at det danske mesterhold i sin første alvorlige opgave i fire måneder kunne dominere kampen, som tilfældet blev. Et ultradefensivt Arsenal-mandskab, som altså står midt i den engelske turnering, kunne fysisk slet ikke være med i kampens første time, hvor der stod Fortuna Hjørring på alt, hvad der foregik. Hjemmeholdet havde dog svært ved at skabe åbne scoringsmuligheder i den voldsomme blæst, og Sharon Blacks åbningsscoring tre minutter før pausen kunne ganske enkelt ikke falde på et bedre tidspunkt. - Utroligt ærgerligt for os, for på det tidspunkt begyndte de danske spillere at virke frustrerede over, at de ikke magtede at skabe noget særligt, konstaterede Fred Donolly. 1-0 målet styrkede Fortuna-mandskabets tro før anden halvleg, som kun var fire minutter gammel, da rutinerede Alison Forman headede et frispark fra Christina Bonde i kassen bag en ikke helt uskyldig Emma Byrne i Arsenal-målet. Nedsabling Og da Christina Bonde efter at have støbt kuglerne til de to første scoringer selv overtog rollen som målscorer med et smukt styret hovedstød på en præcis centring fra indskiftede Johanna Rasmussen, begyndte det at ligne en regulær ydmygelse af de prominente gæster. Men med Angela Banks reducering fik gæsterne nyt håb i takt med, at det begyndte at knibe med kræfterne hos hjemmeholdet, og nervøsiteten for at smide et godt resultat på gulvet begyndte at brede sig. Nervøse bør vendelboerne ikke være for returopgøret. Allerhøjst lidt spændte. Taktisk, teknisk og fysisk var det danske mesterhold i hvert fald i går en klasse over Arsenal Ladies FC. Kampfakta: Pausestilling: 1-0 Mål: 1-0 Sharon Black (42. minut), 2-0 Alison Forman (49. minut), 3-0 Christina Bonde (66. minut), 3-1 Angela Banks (68. minut) Fortuna, 3-5-2: Dorthe Larsen - Anne Mette Christensen (71. minut: May Krogh Christensen), Hanne Sand Christensen, Stacey Peterson - Alison Forman, Birgit Christensen, Mariann G. Knudsen (57. minut: Johanna Rasmussen), Sharon Black, Christina Bonde – Janne Madsen, Lene Madsen Arsenal Ladies, 4-4-2: Emma Byrne - Kirsty Pealling, Sian Williams, Julie Fletcher - Jayne Ludlow, Ciara Grant, Anita Asante - Clare Wheatley (90. minut: Michelle O'Brien), Ellen Maggs, Angela Banks (83. minut: Alexandra Scott) Dommer: Christine Frai, Tyskland Tilskuere: 2384 på Hjørring Stadion