Fortuna-træner flirter med lands-trænerjob

Det norske fodbold-forbund har haft Eli Landsem til jobsamtale - men holder hende hen i uvished

HJØRRING:På tærsklen til det nye år står Fortuna Hjørrings fodbold-kvinder i en situation, hvor de - måske - skal ud og finde en ny træner her og nu. Klubbens norske træner Eli Landsem er nemlig fristet af et job som landsholdstræner hjemme i Norge, og det haster for nordmændene at finde en afløser for Åge Steen, idet han slutter med årets udgang. Og Norge skal have sat landsholdet på skinner hurtigt, idet man til sommer deltager i EM-slutrunden i England. Eli Landsem kom til Fortuna forud for denne sæson - og har kontrakt med klubben også for næste sæson. Men klubbens manager John Roberet Larsen bekræfter, at der findes en "muse-klausul" med Landsem. - Det er korrekt, at hvis det kommer på tale, at det norske fodboldforbund tilbyder hende et job som landstræner, så kan Eli Landsem frigøres. - Men i givet fald skal vi forhandle en kompensation på plads - og det bliver dyrt for nordmændene, varsler John Robert Larsen, idet han hentyder til, at det vil være svært for de ambitiøse vendelboer at gå ud og finde en kvalificeret træner her og nu, midt i en sæson. Eli Landsem var til jobsamtale i det norske fodboldforbund 9. december - men siden har hun ikke hørt mere fra forbundet. Fem gange nej Hun har derimod kunnet følge med i de norske medier og kan på nuværende tidspunkt konstatere, at fem mandlige trænere af det norske fodboldforbund er blevet spurgt, om de kunne tænke sig at overtage landstrænerjobbet. Men på stribe har Knut Torbjørn Eggen, Øystein Gåre, Gaute Larsen, Ola By Rise, og senest den tidligere landstræner Even Pellerud, takket nej. Nu mener den norske Nettavisen, at Eli Landsem vil have en afklaring, men hun udtalte i dagene op til jul: - Hvis de ville have mig, burde jeg have fået besked nu. Den norske Aftenposten har taget sagen op 2. juledag, og spurgt Eli Landsem, om hun tror på, at hun får tilbudet, efter at så mange mandlige trænere har sagt nej - Jeg accepterer, at nogen står foran mig på listen, men hvis det er sådan, at "vi fandt ingen andre, så kan du tage det?" så har jeg ikke lyst, udtaler 42-årige Eli Landsem, som er topuddannet træner, har 15 A-landskampe bag sig og tilmed været træner i den norske 3. division for herrerne i Rælingen tilbage i 90'erne. Fordomme i forbund At det norske fodboldforbund endnu aldrig har valgt en kvinde til jobbet tror Eli Landsem skyldes fordomme - Jeg tror, man i mange klubber slet og ret tænker, at det går ikke an at ansætte en kvinde som fodboldtræner, faktisk ikke engang i kvindefodbold. Selv om kvinderne har samme træneruddannelse bliver de ikke accepteret på lige fod. Det er gammeldags tankegang, som fortsat hersker. Men vi er jo fodboldtrænere, ikke herrefodboldtrænere eller kvindefodboldtrænere, udtaler Eli Landsem blandt andet til Aftenposten. - Jeg har aldrig været og vil aldrig blive en kvindesags-kvinde som vil brøle. Det har været naturligt for mig at vokse op med drenge og fodbold. Men jeg er omtrent lige så gammel og har gennemført samme kurser som de mænd, der nu er Tippeliga-trænere, landsholdstrænere og 1. divisionstrænere, og jeg har aldrig fået de samme muligheder. Jeg kan ikke sige, hvorfor det er sådan, lyder det fra den velanskrevne Fortuna-træner, som understreger, at hun stortrives i Hjørring, og som sådan ikke har behov for jobbet som norsk landsholdstræner. Hun er tilpas, hvor hun er - men af gode grunde også fristet af et job som landstræner.