Fortunas trænerjagt går ind i slufasen

Klubbens aktuelle succes skaber nye overvejelser

HJØRRING:Fortuna Hjørrings jagt på en ny cheftræner er på vej ind i den afgørende fase. Med tre kampe tilbage af turneringen før vinterpausen er tiden knap for at finde en løsning, men arbejdet er paradoksalt ikke blevet lettere af klubbens aktuelle placering som ubestridt tophold i landets bedste række. Mens klubben har kigget i øst og ledt i vest efter nye emner til cheftræner-jobbet, så har "vikaren" Jacob Nørgaard på rekordtid gennemført et generationsskifte i truppen og skabt et vinderhold, siden han i starten af juli sprang til afløser frem til nytår, da klubben skilte sig af med den daværende cheftræner, Steen Refsgaard, efter et truende oprør i spillertruppen. Med 30 års trænererfaring som ballast har Jacob Nørgaard med Kenneth Kjærsgaard som assistent samtidig afleveret et solidt spark over skinnebenet til den styregruppe under Dansk Boldspil-Union, som administrerer midlerne i det prestigefyldte kraftcenterprojekt, der skal styrke elitearbejdet i dansk kvindefodbold. Styregruppen med landstræner Poul Højmose i spidsen vil trods Jacob Nørgaards oplagte rutine kun godkende ham som cheftræner på dispensation, fordi han aldrig har taget de trænerkurser, som styregruppen forlanger for at yde økonomisk støtte til Fortuna-trænerens løn. Måske har det været en af de motivationsfaktorer, som Jacob Nørgaard har brugt til at piske sit mandskab frem til et øjeblikkeligt forspring på fire point til de nærmeste folfølgere i kampen om det danske mesterskab. Det kunne derfor ligne en bekvem løsning på Fortuna Hjørrings trænerkvaler at forlænge den nuværende aftale med trænerduoen, som altså udløber ved årsskiftet. Problemet er bare, at Jacob Nørgaard indtil videre står fast på, at han ikke er cheftræner efter nytår. Samtidig er det ikke nogen hemmelighed, at klubben gennem længere tid har forhandlet med træneremner udenfor klubben. De forhandlinger har ifølge NORDJYSKE Stiftstidendes oplysninger blot været en underskrift fra at blive ført ud i livet, men er nu definitivt faldet til jorden. I Fortuna Hjørring bekræfter sportschef Mette Bach Kjær, at klubben fortsat har søgelyset rettet mod navne udenfor klubben. Omvendt erkender hun også, at den aktuelle succes giver anledning til overvejelser. - De (Jacob Nørgaard og Kenneth Kjærsgaard, red.) har gjort det fantastisk, så det er klart, at vi også er inde i nogle overvejelser omkring dem. Men vi er nødt til at have nogle tilkendegivelser fra dem. Vi skal ikke drive rovdrift på personer med så stort et hjerte for Fortuna, noterer sportschefen med henvisning til, at Jacob Nørgaard konsekvent har signaleret, at løsningen med ham som cheftræner er midlertidig, og at den kun kom i stand, fordi han ønskede at hjælpe den klub, han er kommet i gennem mange år, i en trængt situation. Mette Bach Kjær bekræfter, at klubbens ledelse i denne uge endnu engang sætter sig rundt om bordet for at diskutere en løsning på trænerspørgsmålet. Ifølge sportschefen er klubben indstillet på at ansætte en cheftræner på fuld tid, hvis man kan finde den rette person. Men hvem der i givet fald får det tilbud, står endnu hen i det uvisse.