EMNER

Fotos fra motorvejen

HJØRRING:Festlighederne ved motorvejsåbning bliver nu til en fotoudstilling. Medlemmer fra Hjørring Fotoklub gik nemlig rundt på dagen og tog en hel serie billeder, der vises på Kulturhuset i Dronningensgade i tidrummet 23. oktober - 20. november. Fotoentusiasterne var ikke alene klar med kameraerne på selve åbningdagen og med i midtbyen til motorvejsfesten. De forevigede også cykelløbet på motorvejen søndagen før åbningen. Klubbens medlemmer har udvalgt de bedste fotos til udstillingen og det er ikke eneste projekt, som klubbens medlemmer har gang i. De fotograferer også ombygningen af Bechs Klædefabrik til nyt kunstmuseum, som indvies næste år. Også fotograferingen på Bechs munder ud i en fotoudstilling på et senere tidspunkt. Klubbens medlemmer er efterhånden garvede, når det gælder opgaver, der kombinerer det kreative med det dokumentariske. De gennemfotograferede også festlighederne i forbindelse med Hjørrings byjubilæum i 1993. Billederne fra den udstilling endte med at blive udgivet i bogform. Fotoprojektet omkring motorvejen støttes af Hjørring Kommunes Arrangementspulje.