Politi

Fotovogne er ikke pengemaskiner

Måltal for ATK-vogne er opstillet ud fra tilstedeværelse ikke antal bøder

Fotovognene kommer på overarbejde i det nordjyske.Foto: Bent Bach
Fotovognene kommer på overarbejde i det nordjyske.Foto: Bent Bach

Opdateret kl. 14:23

NORDJYLLAND: I vide kredse er politiets fotovogne udskældte og kritiseres for blot at være statens pengemaskiner. I de kommende måneder kan den kritik få ny vind i sejlene, da fotovognene får ekstra travlt for at opfylde årets mål om at være på de nordjyske veje i 4.000 timer.

Hvert år skal Nordjyllands Politi nemlig indgå en resultatkontrakt med Rigspolitiet om måltal for de forskellige indsatsområder i det nordjyske.

Inden årets sidste kvartal halter indsatsen på tre områder bagefter, nemlig fotovogne, farlige trafikforseelser samt konfliktmægling. Det skriver NORDJYSKE Stiftstidende mandag.

Handler om at være til stede

Men chefpolitiinspektør Claus Hilborg fra Nordjyllands Politi afviser al snak om fotovogne som seddelpressere.

- Måltallene for vores ATK-vogne går jo ikke på antallet af sigtelser og dermed ikke på hvor mange penge, der skrives bøder for. Tallene handler om, hvor mange timer vi skal være til stede, understreger han.

Det betyder, at politiet kommer med et bestemt kontroltryk.

- Vi skal være synlige i trafikken og være præventive for at få en færdselskultur, hvor trafikanterne følger reglerne, så der bliver færre uheld, siger Claus Hilborg.

Kan se forkert ud

Han mener derfor, det er helt legitimt at have et mål for indsatsen.

- Men nogle gange kommer det til at se forkert ud, når man ikke kan leve op til måltallene, for eksempel hvis materiellet svigter, og man derfor er nødt til at komme med en intensiv indsats sidst på året, medgiver han og tilføjer, at fotovogne er 1.200 timer fra målet.

Han tilføjer, at skatteyderne jo også skal have noget for pengene.

Politisk prioritering

- Det samlede danske politi koster skatteyderne 9,3 milliarder kroner årligt, så vi skal også levere noget. Hvis man så synes, at vi skal gøre mindre for færdselssikkerheden og mere for andre områder, så er det op til politikerne at beslutte det, siger han.

Sidste år opfyldte Nordjyllands Politi 80-85 procent af alle måltal og blev 3. bedste politikreds i landet, og billedet for i år er nogenlunde det samme billede, mener Claus Hilborg.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden