Fox forlænger med Mette Kjærsgaard

Bagspilleren Mette Kjærsgaard fortsætter karrieren hos håndboldkvinderne fra Frederikshavn Fox i yderligere to sæsoner.

Mette Kjærsgaard, med nummer 5 på trøjen, blev topscorer for FfI med ni mål. Arkivfoto: Bent Jakobsen

Mette Kjærsgaard, med nummer 5 på trøjen, blev topscorer for FfI med ni mål. Arkivfoto: Bent Jakobsen

21-årige Mette Kjærsgaard forsætter karrieren hos håndboldklubben Frederikshavn Fox minimum indtil sommeren 2011. Bagspilleren har onsdag forlænget den kontrakt, der ellers udløb til sommer. - Jeg er overbevist om, at Fox er det rigtige sted for mig at forsætte min udvikling. Klubbens ambitionsniveau passer mig godt, siger Mette Kjærsgaard til klubbens hjemmeside. Hun har fået sin håndboldopdragelse i LSU Sæby og er i øjeblikket i gang med sin tredje sæson hos frederikshavnerne. - Mette er en vigtig brik for os, hvor hun især i forsvaret har stor værdi for os. Hun er en fantastisk bolderobrer og får en stor rolle på vores hold i årene fremover, siger Fox-træner Ole Andersen.