Fox tabte sin vigtigste kamp

Frederikshavns håndboldstolthed giver op. Klubben tvangsnedrykkes til 3. division

FREDERIKSHAVN:Der var glæde og tordnende klapsalver i Arena Nord, da håndbolddamerne fra Frederikshavn Fox i weekenden tromlede hen over topholdet Silkeborg/Voel. Med en sejr på 30-22 lignede frederikshavnerne et brændvarmt bud på oprykning til landets bedste håndboldrække, Guldbagerenligaen. Men i går blev glæde og optimisme vendt til vantro i Frederikshavn. Alle var klar over, at Fox havde lommesmerter, men meldingen fra bestyrelsesformand Pia Vanggaard om klubbens konkurs kom alligevel som et chok. - Det er en mærkelig fornemmelse, og lige nu står vi og har kæmpet forgæves hele sæsonen, siger en af klubbens spillere, Sabine Pedersen. Spillerne var tirsdag eftermiddag samlet til krisemøde i Arena Nord. De mødes igen i dag for at få endelig klarhed over deres situation. Pia Vanggaard siger, at konkursen var uundgåelig. - Vi har haft en hård sæson, hvor vi ligesom resten af branchen har mærket finanskrisen puste os i nakken. Krisen lægger en alvorlig dæmper på mange virksomheders lyst til at investere. Det er ikke lykkedes os at nytegne de sponsorater, vi er afhængige af. Lange kontrakter og et højt lønniveau betød samtidig, at vi ikke havde noget at stå imod med, da indtægtsboblen bristede, siger en trist Pia Vanggaard, der melder om et minus på 1,4 mio. kroner i klubbens regnskab. Konkursen betyder, at Fox med øjeblikkelig virkning tvangsnedrykkes til 3. division og ikke stiller op til lørdagens kamp mod Slagelse.