Fox Team Nord får nyt navn

Håndboldklubben ruster sig til mere opmærksomhed ved at hæfte hjembyens navn på logoet

FREDERIKSHAVN:Håndboldklubben Fox Team Nord får efter tre sæsoner nyt navn fra den kommende sæson. Efter søndagens 26-14 sejr over Silkeborg-Voel KFUM i den første kvalifikationsfinale lugter det atter langt væk af ligahåndbold i Frederikshavn, og i erkendelse af, at Fox-navnet ikke vinder gehør alle steder, så bliver klubbens fremtidige navn Frederikshavn Fox – med undertitlen Team Nord. - Den primære årsag til navneskiftet er helt klart at få klubben placeret på landkortet. Nordjyderne har efterhånden lært, hvor vi kommer fra, men det kniber altså mange andre steder, oplyser klubbens næstformand, John Christensen. Som byrådspolitiker lægger han heller ikke skjul på, at navneskiftet er populært i den idrætsvenlige kommune, som altid har stået last og brast med byens eliteklubber og ikke mindst derfor har ofret betydelige summer på at etablere idrætsfaciliteter i absolut topklasse. Det gælder ikke mindst Fox Team Nords imponerende hjemmebane, Arena Nord, som åbnede i februar med plads til omkring 2500 tilskuere. Kommunen ser derfor også gerne et tættere samarbejde mellem Frederikshavns eliteklubber indenfor ishockey, håndbold, floorball, fodbold og badminton for at markere byen. Og Fox Team Nords navneskifte er uden tvivl et spørgsmål om at komme kommunen i møde. Fox Team Nord blev holdt over dåben op til sæsonen 2002/2003 som resultatet af et fornuftsægteskab mellem FfI Håndbold og LSU Sæby. Ræveungen nåede altså at blive små fire år, før det blev nødvendigt at gøre den stedkendt. - Men vi har været glade for ræven i vores logo, og det er også vores indtryk, at både presse og tilhængere har taget den til sig. Derfor beholder vi den også i både det nye navn og logo. Man kan sige, vi fremover rider på to heste, siger John Christensen.