Fra røde til sorte tal på bundlinie

Hirtshals Handelsstand holdt på kampagnekroner i 2011, men mindre handel i byens butikker ved vinterudsalg

Vinterudsalg gav liv i gågaden for flere år siden. Nu varsler bestyrelsen ændringer. Arkivfoto: Kurt Bering

Vinterudsalg gav liv i gågaden for flere år siden. Nu varsler bestyrelsen ændringer. Arkivfoto: Kurt Bering

HIRTSHALS:Når Hirtshals Handelsstandsforening senere på måneden holder generalforsamling, vil bestyrelsen fremlægge det mest positive regnskab længe. Ved et medlemsmøde oplyste foreningens revisor, at år 2011 vil give et overskud på 145.000 kroner mod et underskud på 76.000 året i forvejen. Dermed har handelsstandsforeningen igen en positiv egenkapital. Men glæden over den forbedrede likviditet er begrænset, for samtidig kan handelschef Jens Brænd- gaard se, at der ikke er kommet så mange handlende ved de seneste julekampagner og januarudsalg. - Der skal gøres et eller andet med vinterudsalget. For tredje år i træk er der for lidt salg. Et indextal på 50 til 60 i forhold til tidligere er for lidt, understreger han. Og formanden Line Dam varsler ændringer inden næste januarudsalg i 2013: - Bestyrelsen vil kigge på forslag om at lave det på en anden måde næste gang. Udsalgsstemningen er der ikke den 3. søndag i januar, hvis ikke der er noget andet og unikt at komme efter. Isskulptur festivalen for et par år siden var en god aktivitet. Hun tilføjede ved mødet, at 2011 har været en spareår i handelsstanden. Foreningens bestyrelse og handelschefen vil også trække arbejdstøjet på i forhold til påsken. - Der skal gøres noget meget mere markant i påsken. Der er masser af påskegæster i Hirtshals området. Derfor ser jeg gerne, at butikkerne holder åbent skærtorsdag og langfredag. Påskegæsterne skulle gerne bruge deres penge i Hirtshals i stedet for andre steder, lyder Jens Brændgaards opfordring. Større konkurrence NORDJYSKE har tidligere skrevet om, at der er kommet liv igen i en del af de lokaler i Hirtshals centrum, som i en periode stod tomme. På mødet tilføjede handelschefen til rækken af nye indehavere, at Marinekiosken er købt af Spar i Tversted, og at Skipperkroen er genåbnet efter renovering og med nye restauratører. - Det er dejligt, at der ikke er ret mange ledige lokaler tilbage. Og så må vi leve med, at der kommer lidt større konkurrence, som kan gøre ondt på dem, der er der i forvejen, siger formanden Line Dam.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.