Fra spøg til alvor i floorballafdeling

Floorball er pludselig blevet kæmpestort hos Kvissel/Ravnshøj IF

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

DEN NYE ungdomsafdeling er en direkte udløber af klubbens succes fra divisionshold til elitehold.Foto: Kim Dahl Hansen

- Da floorball begyndte i Kvissel/Ravnshøj IF, var det nok mest meningen, at der skulle være tale om hygge og sjov. Bare det at floorballafdelingen hedder "FC Millionaires", siger jo alt, siger en smilende Mette Rønnest, der både er træner i den nystartede ungdomsafdeling og medlem af klubbens hovedbestyrelse. Siden 2007 er førsteholdet hos The Millionaires imidlertid rykket fra 3. division til Danmarks bedste liga i floorball - Umbro Ligaen. Men hvordan kan det ske? - Der kom flere rigtigt gode, tidligere topspillere fra Frederikshavn, der helt sikkert har genfundet spilleglæden herude. Der har aldrig været pres på spillerne, og de har det godt sammen, fortæller Mette Rønnest. På baggrund af de flotte resultater starter man nu en ungdomsafdeling hos floorballafdelingen i Kvissel/Ravnshøj IF. Det er vigtigt, at klubben sikrer en fødekæde til førsteholdet, og på den måde kan floorball i Ravnshøj/Kvissel måske gøre sig uafhængig af storebror i Frederikshavn. I lørdags var der træning i ungdomsafdelingen for første gang, og omkring 20 børn og unge var mødt frem. - Der er tale om børn og unge, der bor i området. Nu handler det om at få fordelt de nye talenter, så vi er klar til den nye sæson, siger Mette Rønnest. Lad os lige få med, at det er første gang nogensinde, at klubben er repræsenteret på højeste plan i nogen idrætsgren overhovedet.