Franskmænd skabte sig efter CL-exit

Lyon tog det ikke pænt, da Fortuna Hjørring i går sikrede sig videre adgang til Champions League-kvartfinalerne på skrivebordet.

Lyon er færdige i Champions League. Og det tog klubbens repræsentanter ikke pænt.
Foto: Bente Poder

Lyon er færdige i Champions League. Og det tog klubbens repræsentanter ikke pænt. Foto: Bente Poder

- Vi var oppe mod hele det franske kavaleri, for Lyon mødte med en direktør fra klubben, med en jurist og med en repræsentant fra det franske fodboldforbund. Og det hele foregik på fransk, men vi fik en simultan-oversættelse til engelsk løbende, siger Fortuna-manager John Robert Larsen, som kun havde sin sekretær fra Fortuna, Kasper Poulsen, ved sin side. - DBU har hjulpet os fint i sagen, men de afslog at deltage i mødet, som de mente var et klubanliggende. Afgørelsen i UEFAs appeludvalg er endelig. - Ja, franskmændene kan ikke gøre mere, så det bliver næppe sjovt for dem at komme hjem og forklare det her "nederlag", lød det fra en lettet Fortuna-manager i telefonen fra Schweiz. - Til sidst var de ret desperate, for pludselig begyndte de at gøre de to norske spillere til amatører, men det kom de ingen vegne med, og selv om de hele tiden forsøgte at få ordet, og fylde mere tale på deres forsvar, så afviste dommeren til sidst deres advokat, og stillede ligefrem spørgsmål ved, om han i det hele taget havde tilladelse til at være til stede. Til sidst måtte den Uefa-ansvarlige simpelthen slukke for Lyons mikrofon. Nu skal Fortuna så spille kvartfinalekampe mod italienske Torres Calcio fra Sardinien. Første kamp afvikles i Hjørring 10. marts, mens der er returopgør på Sardinien en uge efter. - Ja, de er italienske pokalmestre, og dem må vi have en god chance for at slå, mener John Robert Larsen. Inden Fortuna mødte Lyon, slog de nemlig de italienske mestre, Bardolino, ud, via en 4-0 sejr hjemme og et beskedent 1-2 nederlag i Verona. Og ligger Torres Calcio på niveau med Bardolino, har Fortuna-manageren noget at have sin optimisme i. - Nu skal vi bare have styr på baneforholdene hjemme i Hjørring, for de ser ikke godt ud lige nu. Der er mindre end to måneder, til vi skal spille, og selv om vi har en glimrende kunstgræsbane, så tror jeg ikke, vi får lov at spille en kvartfinale i Champions League på den, siger John Robert Larsen. Hør John Robert Larsen her: {{-------------------------------- LYD: 1601 JOHN ROBERT TID: 00:00 UD : ----------------------------------}}