Frederikshavn

Frederik.nu har fået et tiltrængt løft

Hjemmesiden skal være en samlet indgang til byens forretningsdrivende

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Micha­el Fre­de­rik­sen, chef i han­dels- og virk­som­heds­fo­re­nin­gen Fre­de­rik, håber at foreningens nye hjemmeside vil skabe mere handel hos medlemmerne.

FREDERIKSHAVN:Et friskt og nødvendigt pust. Sådan betegner chef i handels- og virksomhedsforeningen FREDERIK Michael Frederiksen, deres nye og opdaterede hjemmeside. Indtil for nyligt bestod hjemmeside næsten kun af navnene på foreningens omkring 260 medlemmer, men efter relanceringen af hjemmesiden, kan besøgende både læse nyheder om byens forretningsliv og om kommende arrangementer. - Vi havde et behov for at give vore hjemmeside et løft. Det skal gerne være sådan, at når folk kommer ind på siden, så får de appetit på at besøge Frederikshavn og butikkerne, siger Michael Frederiksen. Et af hovedmålene med hjemmesiden er ifølge handelschefen, at skabe en samlet indgang til byens forretningsdrivende. - Det skal være sådan, at brugerne ved hjælp af et enkelt klik, kan komme ind på hjemmesiden på den forretning som de søger, fortæller Michael Frederiksen. E-handel I forbindelse med den nye hjemmeside, som er lavet i samarbejde med firmaet IdeFA, vil man samtdig også give medlemmerne af Frederik bedre mulighed for, at drive e-handel fra deres egen hjemmeside. - Mange af vores medlemmer har måske været lidt tilbageholdene med at drive e-handel, fordi det kan virke meget tidskrævende. Men sammen med IdeFA har vi nu udviklet et koncept, hvor de en gang om ugen hjælper virksomhederne, så de på den måde forholdsvis nemt kan sælge varer over internettet, forklarer Michael Frederiksen.