Frederikshavnere med masser af is i maven

Mens AaB Ishockey døjer med forsinkelse af behandlingen af arbejds-og opholdstilladelsen til klubbens ukrainske back Dmitri Yakushin, regner direktør Peter Pedersen fra Elite Nord Frederikshavn, der driver ishockeyligaholdet Frederikshavn White Hawks, ikke med længere ventetid eller større problemer end normalt.

Ishockey 1. september 2005 19:45
- Proceduren tager som regel længst tid med østeuropæiske spillere, men her har vi tjekkiske Radim Piroutek på plads allerede nu, og vores slovakiske keeper, Lubomir Pisar, søgte allerede for to måneder siden om papirerne, så dem forventer vi at have på plads i næste uge, siger Peter Pedersen. - Spillere fra Vesteuropa og Nordamerika har vi altid haft gode erfaringer med omkring arbejds- og opholdstilladelserne, så de tre kommende spillerkontrakter, som vi satser på at lave til den kommende sæson, ser jeg ingen problemer i. De skal nok komme på plads inden ligaen indledes. Frederikshavn White Hawks arbejder på højtryk for at sikre sig to backs og en angriber, og ifølge Peter Pedersen bliver der tale om forstærkninger af høj karat. - Klubbens største spiller igennem årene, russiske Ilya Dubkov, kom inden årene i Frederikshavn fra den tredjebedste liga i Nordamerika, East Cost Hockey League, men denne gang satser vi på at få spillere fra den næstbedste liga, AHL. Man skal også huske på, at niveauet i dansk ishockey er blevet bedre i de seneste år, så virkelige forstærkninger skal være af en høj kaliber. - Vores nye cheftræner, canadiske Tom Coolen, ser naturligvis gerne canadiske spillere i Frederikshavn, men det er ikke givet, at det bliver tre forstærkninger derfra. En stærk finsk back kan også komme på tale, siger Peter Pedersen, der i et sportsudvalg sammen med Peter Conradsen, Jørn Ole Bertelsen, Bo Hansen og træner Coolen træffer de endelige beslutninger. Sidstnævnte kommer til Frederikshavn 7. august, og første træningskamp for White Hawks spilles 14. august mod svenske Skövde IK. jop
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...