Boksning

Fremgang for boksesport

Brønderslev Bokseklub holder sit første boksestævne i flere år

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Kurt Lyk­ke, der er ny træn­er, de­mon­stre­rer øv­el­ser­ne.

BRØNDERSLEV:Der er godt slag i Brønderslev Bokseklub. Klubben har haft stor tilgang, og der er nu 10-12 kampboksere. Klubben overvejer også at holde sit eget boksestævne i begyndelsen af marts. - Det er første gang i mange år, vi holder stævne, fortæller klubbens formand, Erik Thrane. Der trænes fire aftener om ugen, og der møder gerne 20-25 boksere op. Klubben har også fået ny træner. Det er Kurt Lykke. Han har været formand og træner i mange år i Hjørring Bokseklub. - Jeg var aktiv bokser til jeg var 35 år, som det er tilladt, fortæller Kurt Lykke. Han er i dag 42 år, og har bokset siden han var 10 år. Han har flere danske og jyske mesterskaber bag sig. Desuden er han dansk juniormester. - Man skal stå tidligt op for at følge med Kurt, når det gælder kondition, bemærker De øvrige trænere er Svend Nielsen og Erik Thrane Erik Thrane har været træner i omkring 30 år, men holder stadig meget af det. - Det er herligt at have med unge mennesker at gøre, siger han. I dag og søndag deltager fire af klubbens boksere i diplom-boksestævner - Alaa Elsayed, Firas Elsayed, Emanuel Kazwah og Clech Guimbi. Lørdag bokser de i Karup og søndag i Aalborg. - Vi har i denne uge øvet bokserne i ikke at slå for hårdt. I et diplomstævne, må de ikke slå så hårdt, siger Erik Thrane. I diplomstævnet får bokserne erfaring i en boksering. Niårige Ehab Elsayed er med sine ni år yngste bokser i klubben. - Jeg glæder mig til, jeg fylder 11 år, hvor jeg må bokse, siger Ehab Elsayed. Der er også en del piger, der bokser i klubben. Men de har ikke aktuelle planer om at gå i ringen. Camilla Villadsen og Ena Zolovic siger samstemmende, at de bokser for motionens skyld. - Boksning giver utrolig god motion, siger Kurt Lykke.