Friske fuglepip i Kongerslev

Tropeland for en weekend med eksotiske fugle fra hele Himmerland

KONGERSLEV:Hele weekenden var der en pippen og en kvidren i et sandt tropelandskab i Kongerslev Idrætscenter. Fuglevenner i Østhimmerlands Fugleforening viste deres flotteste dyr frem, og mange gæster kiggede indenfor. Kongerslev har siden foreningens start i 1987 været centrum for de østhimmerlandske fuglefolk. Nuværende formand Orla Olesen har været med lige fra begyndelsen, da han så et fiffigt opslag i brugsen, begået af nogle fugleinteresserede mennesker i Kongerslev. Foreningen har haft til huse i Kongensgade sammen med ungdomsklubben, men rykkede senere over på Sdr. Kongerslev Skole. De seneste tre år har Orla Olesen beklædt posten som formand, og så vidt han kan huske, er der holdt udstillinger i små 10 år med succesfuld start i SID-bygningen på Rolighedsvej, senere hos Toyota, men nu helt fast i Kongerslev Idrætscenter. Orla Olesen er selv til undulater, men for ham er alle fugle ligeværdige som kæledyr/hobby og foreningens politik på det punkt er helt klart, at der skal være plads til alle, uanset om man holder finker, kæmpepapegøjer eller andre eksotiske dyr. Nybegyndere råder han til først at afklare med familien, hvilke typer, der skal satses på. Her spiller pladsforhold og naboskab en central rolle. - Små, stille australske fuglearter egner sig bedst til folk i lejligheder, mens parakitter og andre støjende sydamerikanske arter kræver, at man enten bor isoleret eller har en meget tolerant nabo, pointerer formanden, der også er en efterspurgt dommer i Dansk Fugleforening og fra september til november er af sted 13 gange til forskellige udstillinger i hele landet. Med en fortid som langturschauffør på de europæiske landeveje betragter han rejseriet inden for landets grænser som smutture. Til daglig er Orla pedel på ældrecentret.