Frivillige kræfter

Ingen nyskabelse uden frivillige hænder

Frivillige kræfter og sponsorater løfter opgaven. Foto: Claus Søndberg

Frivillige kræfter og sponsorater løfter opgaven. Foto: Claus Søndberg

Når Rold Skov Orienteringsklub tør kaste sig ud i så ambitiøst et projekt som Rebild Adventure 2010, så skyldes det, at Rebild kommune og en række sponsorer bakker arrangementet op økonomisk. - Vi er rigtig glade for, at andre også kan se potentialet i det her, siger idémanden bag oplevelsesweekenden, Helge Søgaard. Han glæder sig over, at klubben kan få hjælp til en række af de udgifter til blandt andet indkøb af udstyr og grej, der skal til for at få stablet et arrangement med over 1000 deltagere på benene. - Men det allervigtigste er den opbakning vi har blandt klubbens medlemmer. - Der er ingen, som får penge for at være med til det her, selvom der ligger i tusindevis af frivillige timer i, at få en begivenhed af den her størrelse til at fungere. Uden den frivillige hjælp var der ikke blevet noget Rebild Adventure, siger Helge Søgaard. Penge til klubbens idéer På grund af de mange sponsorater er Rold Skov Orienteringsklubs budget til tredagsarrangementet på meget beskedne 100.000 kroner. - Vi har tilrettelagt det sådan, at vi også genererer et overskud, som går i klubkassen til fremtidig drift. Men også til at holde Rebild Adventure i 2011 og årene frem og til at finansiere nogle af de nye idéer vi næsten med garanti får lyst til at udvikle i de kommende år, siger Helge Søgaard, som glæder sig til at se alle tankerne om Rebild Adventure komme til live i efteråret.