Frygter tomt mausolæum

Idrætsforeninger vil hellere bruge pengene lokalt

Håndbold 27. september 2004 06:00

SVENSTRUP: Nu blander de lokale idrætsforeninger sig også i debatten om de kommende investeringer i Gigantium. I Svenstrup Gymnastikforening frygter man i hvert fald, at kommunen bruger alle sine penge på et tomt mausolæum, mens de lokale idræts-udøvere fortsat må stå på nakken af hinanden for at komme til. - Jeg synes, det er lidt flot, når borgmesteren udtaler, at investeringerne i Gigantium svarer til flere idrætshaller på en gang, siger formand for SGF, Bjarne Poulsen. - Udbygningen af Gigantium vil aldrig komme bredde-idrætten til gode, for vi kan jo ikke sende vores børn til Aalborg for at træne, mener han Ifølge Bjarne Poulsen er presset på de to haller i Svenstrup i dag så stort, at foreningens volley-piger må spille på forsorgshjemmet Svenstrupgård. Og det er bestemt ikke ideelle forhold. - Der er hverken bad eller omklædning, og generelt synes jeg heller ikke, det er et rart sted at træne, forklarer han. Pladsproblemerne går også ud over et nyoprettet hold i floorball, som må træne fredag aften mellem 21 og 23, samt foreningens seniorer, som er henvist til en tid søndag morgen mellem 8 og 10. - Vi prøver selvfølgelig at finde ud af fordelingen klubberne imellem. Men der er langt fra haltid nok, og derfor oplever vi f.eks. ofte, at seniorernes træning bliver aflyst, fordi der skal spilles badmintonkamp, siger Bjarne Poulsen. Han spiller selv badminton i sin fritid men ser alligevel et stort problem i, at badmintonklubben lader sig presse af motionister, som sætter sig på de gode tider. - Det er fuldt forståeligt, for det er jo dem, der betaler de gode kontingent-kroner. Men jeg synes alligevel, det er en skævvridning i forhold til de mange børn og unge, som også gerne vil til, forklarer han. Bjarne Poulsen tilslutter sig SFs forslag om en tilbundsgående analyse af behovet, inden kommunen bestemmer sig til at udvide Gigantium.' - Det var bedre, hvis vi fik nogle flere haller der, hvor der er problemer med at skaffe plads, siger han. - Når borgmesteren udtaler sig, som han gør, bærer det tydeligt præg af, at han ikke bevæger sig i bredde-idtrætten til daglig. For vi kan jo ikke bare sende vores børn til Aalborg. Vi har behov for flere lokale faciliteter - ikke en stor fin hal, som måske kommer til at stå tom. - Ingen ved jo, hvad der sker med Aalborg DH i løbet af de næste tre-fire år. Og derfor synes jeg også, at vi skal bruge pengene der, hvor tingene foregår, understreger Bjarne Poulsen.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...