Borup

Gårdmænd høster kegler

De er over 80 år i snit, men de fire mand på Aars Billardklubs stolte Gårdmandshold holder stædigt fast i billardsporten

AARS:Anders Borups klare 80-årige øjne koncentrerer sig om spillet inde bag glasruden. Holdkammeraten Børge Egekvist samler sig til sine sidste afgørende stød. Længe har han ligget til at tabe, men nu er sejren pludselig og uventet inden for rækkevidde. Og yeees. Kegler vælter. De nødvendige point tikker med store røde tal ind på displayet på væggen over spillebordet. De fire garvede mænd på Aars BK's gårdmandshold har vundet sæsonens første kamp. Uden vaklen. 8-0. Og endda i et lokalopgør - Lovende, mener Anders Borup, sidste år var vi bundfald. Trods sine 80 år trækker Anders Borup ikke gennemsnitsalderen op på Aars Billardklubs gårdmandshold. 81,5 år i gennemsnit Holdet består udover Anders Borup af Kresten Norre, der har holdt 83 års fødselsdag, Børge Egekvist på 88 og juniorspilleren Leo Bjørn, der kun er 75. Mens klubbens andre old boyshold jævnligt skifter ud i mandskabet, er det den samme gode kerne, der år efter år stiller op på gårdmandsholdet. Det har fået sit navn af indlysende grunde. - Vi er alle samme tidligere prioritetsbestyrere på landet, smågriner Anders Borup og understreger, at det var Børge Egekvist, der samlede hele holdet og i en høj alder fik dem ud i suppedasen ved billardbordene. - Jeg begyndte at spille for 12 år siden, da vi stadig var oppe på Østermarken, fortæller han og ser sig omkring i billardklubbens lokaler på Nibevej. Baren, opholdsrummet og spillelokalet, der er afskærmet efter forskrifterne har klubbens medlemmer selv indrettet med lige dele håndværksmæssig snilde, sved og slid. Og Anders Borup kan lide, hvad han ser. Han er på vej tilbage på fuld ydelse efter en blodprop, som en overgang tog toppen af formen. - Jeg tror, billard er livsforlængende, siger han inden holdets ankermand, stifter og ældste medlem Børge Egekvist lukker døren op til spillelokalet, og som den sidste finder på plads ved bordet, hvor gårdmandsholdet nu bare venter på kampdagens sidste faste element. Frokosten. Samvær ja tak - Vi sætter nok mest pris på samværet, men vi vil jo også gerne vinde, understreger Børge Egekvist, der med hiv og sving og kegler sikrede holdet dagens fjerde sejr. De mange år ved billardbordet har forvandlet de fire landmænds bekendtskab til venskab. De mødes også hver anden uge til en omgang kortspil og hygge. Konerne er med. De skal sørge for mad på bordet. Et par stykker spiller også golf. Og hver anden tirsdag formiddag sætter de sig i bilen og skiftes til at bestyre rattet på vej til turneringskampene i old boysrækken. I år skal holdet både til Viborg og Århus. De er ikke verdens bedste billardspillere. Det indrømmer de gerne. - Snittet ligger på det jævne, erkender Børge Egekvist. Men det vigtigste er også de gode ture og de hyggelige timer.