EMNER

Generalforsamling i Ravnshøj Idrætsforening

RAVNSHØJ:Der skal ikke mindre end tre arrangementer til for at fejre idrætsforeningens 25 års jubilæum i år. Dels skal hallen og gymnastiksalen omdannes til et kæmpe legeland med et væld af forlystelser for børn og unge. Dels skal der holdes en traditionel reception, og så skal der være en stor fest i hallen. Inden da afvikles den 10. halfest, hvor det i år er Jakob Haugaard, der underholder. Det sker den 20. marts. Det fremgik af formand Kristian Thomsens beretning ved klubbens generalforsamling. Han fortalte også om årets gang. De fleste af klubbens hold havde gode resultater. For første gang var der spillere nok til hele to 11-mands lilleputhold. Juniorholdet måtte til gengæld trækkes ud af turneringen, da der ikke var spillere nok. Foreningen har utroligt mange ungdomsspillere i badminton - så mange, at det giver pladsproblemer i hallen ind imellem. Der var genvalg til bestyrelsen til Helle Jørgensen, Birthe Jensen, John Hansen og Kristian Thomsen. Ligeledes var der genvalg til suppleant Jesper Larsen, mens Jørgen Sørensen blev nyvalgt som suppelant.