Klarup

Generalforsamlinger i RKG-Klarup

KLARUP:Ligesom en lang række andre foreninger landet over står idrætsforeningen RKG-Klarup foran en travl periode med afvikling af de årlige generalforsamlinger. Ikke mindre end fem af slagsen skal afholdes inden for den næste måned. Årets første afdelingsgeneralforsamling finder sted lørdag 26. januar, når klubbens fodboldafdeling umiddelbart efter at have taget hul på den nye sæson med afdelingens standerhejsning afvikler sin generalforsamling. Efter selve standerhejsningen, der er for dame- og herreseniorer og hele old boys-afdelingen, og velkomst ved klubbens formand, får spillerne lejlighed til at hilse på trænerne under en let omgang træning på klubbens træningsbaner, hvorefter der er socialt samvær i klubben, hvortil der serveres lidt lunt. Afdelingsgeneralforsamlingen afvikles altså umiddelbart efter standerhejsningen, da fodboldafdelingen de senere år har haft stor succes med at lægge denne i umiddelbar forlængelse af standerhejsningen. Første mandag i februar afvikler tennisafdelingen sin afdelingsgeneralforsamling i RKGs klublokaler i kælderen under Klaruphallen, hvor alle klubbens generalforsamlinger afvikles. Allerede dagen efter er det blevet badmintonafdelingens tur, mens gymnastikafdelingen som den sidste i rækken afvikler sin afdelingsgeneralforsamling mandag i ugen efter. Rækken af afdelingsgeneralforsamlinger afsluttes med RKG-Klarups hovedgeneralforsamling, der dog først afvikles tirsdag 26. februar. bj