Glæde over færdigt arbejde

Hadsund Roklub åbnede sit motionsrum og blev advaret mod indendørsroningens farer

HADSUND:Hvis antallet af gæster til gårsdagens indvielse fortæller om interessen for at bruge det, så lover det godt for Hadsund Roklubs nye motionsrum. Der var nemlig tætpakket af medlemmer og gratulanter inde imellem ro-maskiner, motionscykler og de andre redskaber, da der blev ønsket tillykke og råbt hurra for lokalerne, der er bygget ovenpå klubbens bådehal og derfor har udsigt ud over Mariager Fjord, og for de frivillige, der har brugt masser af timer, siden byggeriet blev sat i gang i november. Blandt gratulanterne var formanden for Dansk Forening for Rosport, Morten Espersen, der nok var i Hadsund for første gang, men som udmærket kender den lokale roklub - både for dens elitearbejde, der har fostret mange landsholdsroere og sågar en verdensmester, og for dens bredde- og ungdomsarbejde. Han konstaterede, at der altid er mange ledere, forældre og ungdomsroere fra Hadsund til stede til diverse regattaer rundt om i landet. Ro-formanden havde også gaver med til klubben, blandt andet en plakat fra de Olympiske Lege i 1996, hvor dansk roning sidst hentede sig en guldmedalje. - Nu regner jeg med at komme herop igen efter Athen 2004, sagde Morten Espersen til forsamlingens udelte tilfredshed og med henblik på, at Hadsund-roeren Thor Kristensen er udset til at ro med i Danmarks firer ved den lejlighed. Der var også gaver og gratulationer fra Spar Nord, Hadsund Kommune og fra et medlem, der forsøgte at købe sig aflad, fordi han havde nøjes med sat sidde i motionsrummet, mens de frivillige håndværkere angiveligt havde styrtet rundt som myrer. Han mente, at de havde tænkt "hvad bilder idioten sig ind", mens han selv havde tvivlet på om "de jyder" mon fik noget ordentlig ud af deres anstrengelser. Det havde de, mente han og roste: - Det er blevet super godt. Der var også anerkendende ord fra formanden for Folkeoplysningsforbundet, Rut Jørgensen, der dog også fandt det betimeligt at minde om, at roning finder sted ude på fjorden. - Dér får man røde kinder og vand i håret. I bliver alt for blegfisede, hvis I bare sidder herinde, sagde hun. Den opfordring kunne klubbens formand Knud Erik Jensen godt følge, i hvert fald sagde han om betydningen af det nye lokale: - Det væsentligste er, at det giver optimale forhold for vore medlemmer og kaproere. Den store sidegevinst er, at det kan trække medlemmer til, som vi så må håbe, at vi kan få med ud på vandet. Men selv om ombygningen ifølge formanden var dyrere, end at bygge selve klubhuset, så har den ikke - takket være tilskud og frivilligt arbejde - belastet klubbens økonomi i en grad, at gør det nødvendigt med flere medlemmer. Det er heller ikke blevet nødvendigt at hæve kontingentet på 1000 kroner årligt for voksne, 700 for børn og 500 for pensionister, som Knud Erik Jensen og kaproningschef Anders Toft Christiansen betegner som lavt. De henviser til. at medlemmerne har rådighed over en bådpark til to millioner kroner og alle klubbens øvrige faciliteter inklussiv det nye motionscenter og svømmetimer om vinteren. Klubben har da heller aldrig haft så mange medlemmer på denne tid på året som nu. - Men vi håber da på flere, smiler Anders Toft Christiansen.