ARDEN:Tilfredse medlemmer af Lions Club i Arden fordøjer nu en sæson, hvor det er lykkedes at indsamle 80.000 kroner via foreningens aktiviteter.
Det betyder at Lions Club Arden i 2012 kan støtte kampen mod misbrug blandt unge, til Arden Naturlegeplads, Oue Borgerforening, Arden Hallerne, børnehjem i Sct. Petersborg, SOS-børnebyerne, Afrika-projekter i Burkina Faso og Masanga Hospital.
Men der afsættes også midler til en julehilsen til beboerne på områdets ældrecentre, til Misbrugscentret Hobro, Grønlandsfonden, støtte til skibsfartprojekt for unge, hjælpeorganisation for russiske børnehjem samt til Solgårdscentret i Arden.
Indtægterne skaffede de 25 medlemmer ved at sælge fjordlotto-skrabelodder, bingo i Arden Hallerne, salgsindtægter fra bogen Barn Af Himmerland, salg af blomsterbuketter og sankthansfesten ved St. Økssø.
Kommentarer
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.