Aalborg

Godt jubilæumsår for Søhesten

HJALLERUP:Det blev et godt jubilæumsår for Svømmeklubben Søhesten, der i sin 25. sæson har nået godt 500 medlemmer. Jørn Nylander Jensen, der er formand, glædede sig desuden over en god økonomi, et stort aktivitetsniveau samt et godt samarbejde mellem sponsorer, trænere og bestyrelse. Et turbulent år startede med at klubbens cheftræner sagde fra, hvilket skabte en del forvirring i rækkerne. Rasmus Andersen trådte dog til som cheftræner, mens andre overtog de fornødne pladser på andre hold. Aktiviteterne var mange i et år, der foruden jubilæumsstævne bød på reception, seriestævne, juleafslutning og minitræningslejr med godt 100 deltagere. Ligeledes har arrangementet af amtsmesterskaberne i januar med 287 svømmere og 1853 starter givet foreningens mange frivillige nok at se til. Det har pyntet på økonomien, at der til jubilæet har været flotte pengegaver, og Jørn Nylander Jensen er også imponeret af den utroligt flotte indsats, foreningsmedlemmer og frivillige har ydet, da amtsmesterskaberne blev afholdt med "Søhesten" som arrangør. Aalborg sendte afbud som arrangør i sidste øjeblik og Jørn Nylander Jensen glæder sig over at "de små" for en gangs skyld kunne redde kastanierne ud af ilden for de store. Og så gik det hele endda så godt, at "Søhesten" er blevet opfordret til at søge som arrangør igen til næste år. Hjallerup Idrætscenter har fremsat krav om en reduktion af Søhestens forbrug af livreddere (ca. 50.000 kr.). Det er et krav, som naturligvis behandles seriøst, men som nok kan medføre vanskeligheder og gennemgribende ændringer i sæsonplanen. Det har man prøvet tidligere, med en stor nedgang på de berørte hold til følge. Formanden håbede på, at der snart ville ske noget i forbindelse med en renovering af svømmehallen. En samtale med borgmester Mikael Klitgaard har givet tro på, at dette kan blive en realitet. Man håber, at renoveringen kommer i gang så hurtigt som muligt. Det er ifølge "Søhesten" nødvendigt, hvis vi det nuværende aktivitetsniveau skal beholdes. Der var overskud for både svømmeklubben "Søhesten"og "Søhesten Senior".

Mest læste