EMNER

Godt selskab for det gode humør

I morgen uddeles hæder til Årets Humørspreder i Hjørring

HJØRRING:Selskabet til bevarelse og fremme af det gode humør. Det lyder kedeligt, men det er det vist slet ikke. Det er en forening af glade menesker i Hjørring-området, som godt kan lide, at der sker lidt ud over det trivielle i dagligdagen. I morgen finder et af foreningens store arrangementer sted, nemlig uddelingen af hædren "Årets humørspreder". Man kan godt blive medlem af foreningen, der i dag har 24 medlemmer, men man skal starte med at være gæst til nogle af foreningens arrangementer. - Det er jo ikke til glæde, hvis man ikke passer sammen, siger Per Rudolf Nielsen, som er en af initiativtagerne til selskabet. Han fortæller, at Selskabet til bevarelse og fremme af det gode humør blev indstiftet i 1995. - Vi var en flok mennesker, der skulle til en fest, som imidlertid blev aflyst. Men vi blev enige om, at nu var dagen jo reserveret, så vi kunne lige så godt holde fest, så vi bestilte bord på Vendelbohus. På aftenen kom vi til at tale om, at vi burde lave sådan en forening, og inde længe var vi i gang med at nedskrive formålsparagraffer på en serviet, fortæller Per Rudolf Nielsen. Han understreger, at det ikke er en festforening. - Men vi er en flok mennesker, der prøver at have det lidt sjovt i hverdagen. Det er her, det lille barn kan komme op i os. Foreningen har prøvet at arrangere grillaften i Hjørring Bjerge i januar, men det blev ændret til en omgang chili con carne i en garage i stedet. Der har været afviklet talrige udflugter og foredrag, og foreningens generalforsamling holdes hver gang et utraditionelt sted. - Den sidste blev holdt i Aalborg-tårnet. Desværre kom tre medlemmer til at sidde fast i eleveatoren, så vi måtte ringe ned til dem hver gang, der skulle stemmes om noget, fortæller Birthe Thorup, der i dag er formand for foreningen. Det bliver også hende, der i morgen skal motivere valget af årets humørspreder. Sidste år modtog musiker Henrik Baloo Andersen hædren. Andre modtagere har været Krumme, Lundergård Revyen, Ejvind Julskov, Ernest Petersen, Hanne Laursen og Kjeld Torbjørn.