Godt vejr og dørtelefoner drillede

Færre penge i raslebøsserne efter solrig søndag

Søndag var det Kræftens Bekæmpelses tur til at samle ind på gader og stræder. På foreningens kontor på Vesterå i Aalborg var der en vældig leben om formiddagen, hvor indsamlerne strømmede til for at få udleveret indsamlergrejet.Foto: Martin Damgård

Søndag var det Kræftens Bekæmpelses tur til at samle ind på gader og stræder. På foreningens kontor på Vesterå i Aalborg var der en vældig leben om formiddagen, hvor indsamlerne strømmede til for at få udleveret indsamlergrejet.Foto: Martin Damgård

Vejret var både med og imod indsamlerne i Aalborg, da de hvide raslebøsser fra Kræftens Bekæmpelse i går ringede på dørklokker. I Aalborg stod der 576.000 kroner på tællemaskinen, da dagens resultat blev gjort på om aftenen. Det er 64.000 mindre end sidste års indsamling. - Det har været et utrolig god dag med godt vejr og mange positive tilkendegivelser fra folk, men det er selvfølgelig lidt trist, at resultatet i år ikke er så flot som sidste år, siger Frank Larsen, der er kampagneleder for Aalborgområdet. Han fortæller, at selv om vejret har været godt, så har det også haft en negativ indvirkning på indsamlingsresultatet. - Vi oplevede, at mange ikke var hjemme i år, og det er jo nok, fordi de er ude og nyde det gode vejr eller sætte sommerhus i stand, gætter han. En anden barriere i år var, at det har været svært at komme ind til lejlighedernes dørklokker i mange af de gamle boligejendomme. - Vi kan se, at mange har fået installeret de her dørtelefoner, og her er det tit svært at komme igennem til nogen, så vi kan komme ind til dørklokken. Tidligere har vi jo kunne gå lige ind, forklarer han. I år var der ligeledes færre indsamlere i Aalborgområdet, men Frank Larsen forklarer, at det generelt er et problem i byerne at få indsamlere nok. Som noget nyt i år havde man fra kræftens bekæmpelses side ringet personligt rundt til kvinder landet over i alderen 18-50 år. Det gav på landsplan 3.000 ekstra indsamlere, og da en indsamler i gennemsnit samler omkring 1.000 ind på dagen, er det en forretning, der godt kan betale sig, oplyser Bjørn Heide Jørgensen, der er landssekretær i Kraftens Bekæmpelse. På landsplan blev der indsamlet 27,5 millioner kroner, hvilket er en million mere end sidste år. Det skal ses i forhold til at der i år var 1000 færre indsamlere.