GOG-advokat forventer en hurtig afklaring

Om få uger kender håndboldklubben GOG Svendborg sin skæbne. Det vurderer klubbens advokat, Lemmy Fialin, efter at den fynske håndboldklub tirsdag gik i betalingsstandsning

- Når der har været afholdt møde i skifteretten, og det sker formentlig inden for en uges tid, så får man typisk tre måneders arbejdsro. Men det er ikke ønsket, at der skal gå så lang tid. Det er ledelsens ønske, at vi skal have løst dette hurtigst muligt, så vi vil gøre, hvad vi kan for at få det afklaret inden for få uger. Realistisk set skal man kunne få det afklaret på tre uger, siger Lemmy Fialin. Advokaten peger på, at der kun findes to fremtidsscenarier for GOG Svendborg, med mindre noget fuldstændig uforudset dukker op. - Vi skal have en løsning med spillerne og kreditorerne. Hvis det ikke lykkes, kan ledelsen blive tvunget til at lukke klubbens professionelle afdeling, og så hedder det 2. division, Det er den kedelige konsekvens af sådanne beslutninger. Så nøgternt kan det sættes op, siger Lemmy Fialin. /ritzau/