Golfklub trak i arbejdstøjet

50 medlemmer af golfklubben i Løgstør gjorde facilitterne forårsklar

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Thorkild Kristensen (t.v.) og Preben Bro maler stole.

Efter en - også for golfspillere - meget lang vinter, er foråret pludselig tæt på. Det betyder at faciliteterne, som benyttes af Løgstør Golfklubs medlemmer og gæster skal gøres klar. Klubhuset har gennem hele vinteren været under forandring, med en del af klubbens medlemmer som faste aktører. På første sal er der indrettet et lokale til undervisningsbrug for de kommende golfskoleelever, men rummet kan også anvendes til møder osv. I stueplan er hele entreen ændret og nyindrettet, således at der er blevet meget mere plads til de mange medlemmer og gæster, som dagligt har deres gang i klubhuset. Som bekendt er det ikke altid at ”håndværkerne” rydder helt op efter sig, og det var bl.a. en af opgaverne på golfklubbens arbejdsdag. Her mødte næsten 50 aktive klubmedlemmer op iført arbejdstøj og klar til de mange opgaver, som klubben havde ønsker om skulle udføres. Blandt disse opgaver var f.eks. opsætning af en ny sponsortavle, hvor alle klubbens sponsorer kunne synliggøres yderligere. Også klubbens borde og bænke, som benyttes dels ude på banen, men også på terrassen ved klubhuset, skulle males og enkelte også have en klat lim, således at de er klar til sæsonstarten. Klubben råder over en del udstyr, som anvendes til klubbens golfskole. Dette udstyr skulle sorteres og klargøres til årets første åbent hus dag, 2. påskedag. Omkring klubhuset og ude på banen var der efter vinteren en del grene og kviste, som var knækket af træerne. Disse blev ligeledes samlet sammen - og kørt bort. I klubhuset var der et par større opgave. Et ældre skydedørsparti var udtjent, og en flok gik straks fra morgenstunden i gang med at få et nyt - sponseret - vinduesparti monteret. En anden stor opgave var en hovedrengøring efter den lange vinter og de aktiviteter omkring ændringerne i klubhuset, gennemført hen over vinteren. Det var en glad formand for golfklubben Edvard Andersen, der kunne sige tak for et stort og veludført arbejde, da klubben var sponsor med et par pølser mm. - Det er af uvurderlig værdi for klubben, når så mange frivillige støtter op, når vi kalder., siger han. Efter frokosten benyttede en del af medhjælperne sig til at få den første runde på golfbanen i år.

Forsiden