Golfklubben fester for 18 nye huller

Den nye udvidelse har kostet 7,5 millioner kroner

HJØRRING:Hjørring Golfklub har igennem de seneste år haft så stor medlemsfremgang, at man enten måtte ty til ventelister eller udvide anlægget. Man valgte det sidste, og på lørdag indvies den nye 18 hullers bane, så man er en af de få klubber i Jylland, der kan skilte med 36 huller. Indvielsen kommer til at foregår på den måde, at der spilles en match mellem fodboldlandsholdets tidligere anfører Jes Høgh, der nu bor med sin familie på gården Høgholt ved Poulstrup, samt klubbens træner Alvah Routledge og to af klubbens juniorer, Therese Bach og Joachim Christensen. Bagefter finder den officielle indvielse sted i et telt på "Peterspladsen" i gården, og ved aftenstid spiller orkestret "Kun for Sjov" op til dans. Under løjerne og hyggeligt samværk kan man købe mad og drikke. Næste dag er der match for 200 af klubbens medlemmer. De 18 hulller har kostet 7,5 millioner kroner at anlægge. Arkitekt har været Michael Trasdal Møller fra Århus, mens entreprenørfirmaet Vennelyst har været hovedentreprenør. Med udvidelsen til 36 hulller får klubben plads til flere nye medlemmer og ikke mindst greenfeespillere. Store udgifter I fire år har klubben bevidst ikke gjort noget for at få flere gæstespillere ind på banen, men med den større kapacitet vil man nu til at markedsføre klubben noget bedre. Det siger formanden, Leo Mikkelsen, der fortæller, at klubben nu er oppe på 1087 medlemmer og ca. 6000 greenfeespillere årligt. Om fem år regner han med medlemsskaren er oppe på 1300, mens antallet af gæstespillere er på ca. 8000: - Det er dyrt at drive en golfklub, men vi regner med vi fremover kan holde kontingentet så nogenlunde i ro, men vi må selvfølgelig tage inflationen i betragtning. - Den største udgift er banepleje, men der er jo også bygningerne, maskinparken og lønningsudgifterne at tage vare på, siger han. At Hjørring Golfklub også er en arbejdsplads, viser tallene med 15-16 ansatte. Otte mand er ansat til at passe banen, dertil er der en træner og en forretningsfører, mens der i cafeteriet, hvor der er ansat en forpagter, arbejder fire-fem personer. Korthulsbane Den nye bane er indrettet på den måde, at ud af de 36 huller er de ni huller en korthulsbane, altså en bane, hvor der ikke er så langt mellem hullerne på greenen. Det ser formanden som en fordel: - Jeg tror korthulsbanen bliver populær, for hvis man ikke har så lang tid til sin rådighed en dag, kan man benytte den. I og med det er en flad bane, der ligger ud mod vest, tror jeg også der er mange kvinder, der vil benytte den, siger formanden, der i stor udstrækning har været den, der har forhandlet med kommunen om den jord, der skulle bruges. Det er kommunen, der ejer jorden, hvor golfklubben ligger. Hidtil har man betalt en symbolsk betaling på 500 kr. for årlig leje, men i forbindelse med udvidelsen til i alt 100 hektar har man lavet en aftale med kommunen om at betale en årlig leje på 50.000 kr.: - Det finder jeg helt i orden, for det er stadig billigt, siger Leo Mikkelsen, der roser kommunen for at have været velvilligt indstillet.