Golfmatch og nye biler

LØGSTØR:Løgstør Golfklub afholder på søndag match, hvor hele 75 af klubbens medlemmer er tilmeldt. Matchen bliver sponseret af Toyota, som i denne forbindelse også vil vise de nyeste bilmodeller frem på Raunstrupgården. Løgstør Golfklub er kommer godt fra start efter åbningen af 18 hulsbanen d. 1 maj i år. Således har klubben nu ca 300 medlemmer. Ligesom 1500 gæster har besøgt og spillet på klubbens 18 hullers bane samt Korthulsbanen. Spil på korthulsbanen er åben for alle, ligesom man kan leje golfudstyr, hvis man ønsker at gå en runde. Hvis man vil spille på 18 huls banen, kræver det at man har bestået golfskole samt har et DGU kort. Klubben starter for øvrigt nye hold til golfskolen midt i august. Og i modsætning til golfskole holdene i foråret, hvor alle pladser var besat, så er det endnu muligt, at komme på holdene i efteråret. Skulle man være interesseret vil der søndag være repræsentanter fra golfklubben på Raunstrupgården, som kan orientere om golfskolen. I foråret er der ca. blevet kørt 60 elever igennem golfskolen. Golfskolen bliver ledet af klubbens Pro Thomas Poulsen.