Gotfredsen: Det var stort

Drengen fra Faxe Tribunen fik debut mod sin hjerteklub, da Kjetil Wæhler blev hældt ud.

Brøndby-spillerne bør ikke frygte for deres løn, forsikrer klubbens direktør. Foto: Scanpix

Brøndby-spillerne bør ikke frygte for deres løn, forsikrer klubbens direktør. Foto: Scanpix

Som dreng har Nicholas Gotfredsen stået blandt Brøndby-fansene på Faxe-tribunen, og han spillede på Brøndbys bedste ungdomshold frem til teenageårene. I går fik han så debut på Brøndby-stadion. Ikke i en blå-gul trøje, men i AaB’s sorte udebanemodel. Den unge forsvarsspiller blev kastet på banen og fik sin debut i Superligaen, da Kjetil Wæhler blev sendt i tidligt brusebad. - Det var det største, jeg nogensinde har prøvet. Jeg stod med en følelse af, at jeg bare skulle ind, og gøre det så godt jeg kunne, og det var selvfølgelig svært at blive kastet for løverne. I de første fem minutter følte jeg selv, at jeg var helt væk. Efter pausen følte jeg, at jeg kom ind i kampen og fik meget godt styr på mit spil, sagde AaB-debutanten, der i sommerpausen kom til den nordjyske superligaklub fra Aarhus Fremad. - Og det her har givet smag for mere. Det var stort. Jeg har arbejdet benhårdt til træning, og det vil jeg blive ved med, sagde Nicholas Gotfredsen.